19.8 C
Скопје
20:49 - 29 мај, 2024

Кога да ги миете прозорците пред Велигден: Не пропуштајте го овој ден

Ако го средите станот пред големиот празник, можете да привлечете среќа во вашиот дом.

Православните верници знаат дека секој ден од Страстната недела е важен на свој начин – неопходно е да се вршат одредени ритуали за благосостојба. Запомнете кога е најдобро да се мијат прозорците пред Велигден и во кој ден не треба да се прави тоа.

Кога можете да ги миете прозорците – предзнак за среќен Велигден

Езотеричарите велат дека прозорецот е истиот дел од куќата и станот преку кој паричната енергија влегува во домот. Затоа прозорците секогаш треба да бидат чисти за да не се блокираат финансиските текови од прашина, нечистотија и пајажина. Дотолку повеќе е неопходно да се следи ова правило во пресрет на Велигден – на овој датум можете да се „наполните“ не само со пари, туку и со божествена енергија.

За да привлечете среќа, а не проблеми во вашиот живот, важно е точно да знаете кога треба да ги измиете прозорците – несоодветните денови ветуваат нови проблеми, а не решавање на старите. Идеален ден за миење прозорци оваа година е Велики четврток. Таков важен датум е, во принцип, погоден за чистење, но на прозорците треба да им се посвети посебно внимание.

ВАЖНО: за време на перењето, чистење на стаклото од нечистотија, ментално замислете дека ја миете не само физичката, туку и енергетската прашина. Визуелизирајте ја чистотата во сите области од животот, за ефектот да не ве натера да не чекате долго време на таква ситуација.

Кога не треба да ги измиеме прозорците – лоши денови

Се верува дека нема потреба ништо да се чисти три дена пред Велигден – односно, не станува збор за миење прозорци во петок, сабота и недела. Дали е можно да се мијат прозорците во понеделник? Да, ако нема друга можност, но сепак обидете се да го исчистите стаклото од нечистотија на посоодветен ден, како што е Велики четврток. Запомнете дека чистењето треба да се врши само во текот на дневните часови – по зајдисонце, а уште повеќе во текот на ноќта, таквата акција ќе донесе повеќе штета отколку добро.

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....