Малку поинаков појадок или закуска – Превкусни брускети со домати и босилек

Брускетите се популарна италијанска закуска, која ќе ја обожавате… Рецепт за одлични брускети со домати и босилек.

Потребни состојки:

½ француски багет
3 домати
чешне лук
10 г кромид
5-6 ливчиња босилек
1 лажичка оригано
2 лажици маслиново масло
сол и бибер

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Тавчето за печење обложете го со алуминиумска фолија. Доматите, лукот, кромидот и едно ливче босилек исечкајте ги на ситно и измешајте ги во еден сад. Потоа додадете сол, бибер и оригано по желба и полијте ги состојките со маслиново масло. Покријте го садот и оставете го 10 минути да отстои.

Во меѓувреме багетот исечете го на тенки парчиња. Ставете малку маслиново масло на двете страни од лепчето и наредете ги во тавата. Печете ги 10 минути, додека не добијат светло кафена боја и додека не станат крцкави.

Потоа, додека се топли, врз нив додадете од смесата од зеленчук и по некое ливче босилок.

Слични објави

Се разбудила од кома по 182 дена: Сопругот и децата не ги препознала, а потоа открила невидена измама

Еспресо

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Еспресо

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

ЈА ЧИСТИТЕ ЛИ ПРЕСАТА ЗА КОСА? Ако не го правите тоа, се изложувате на ОВИЕ опасности

Igor

Посексипилен костим за капење не постои! Дали би платиле 150 евра за цела плажа да гледа во вас? (ФОТО)

Igor

Габриела Копачева – Барсова: Огледалце, огледалце мое, кажи ми на светот најубав кој е?

Слободен печат

Остави Коментар

шест − 6 =

Слични објави

Најдобрата пријателка на Кајли Џенер гордо ги покажува своите неверојатни облини (ФОТО)

Еспресо

Голи сандали: Ова е најголемиот моден тренд за ова лето! (ФОТО)

Igor

Овие луѓе снимиле несекојдневни случки на сигурносните камери (ВИДЕО)

Еспресо

Ја потрупале двегодишната ќерка во песок за да имаат секс во море: Девојчето едвај останало живо

Еспресо

Дру Баримор ја откри болната вистина за борбата со килограмите! (ФОТО)

Еспресо

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Igor