Немате желба за секс веќе подолго време? Еве како да го пронајдете и проблемот и решението!

Се случува многу почесто отколку што сакаме да признаеме – во еден момент сексот е на врвот од нашите омилени активности, а веќе во следниот момент преминува во обврска, а зошто е тоа така, ни открива сексологот Трејси Кокс.

Привременото губење на сексуалната желба најчесто може да се поврзе со некое специфично случување, ако доволно добро размислите за тоа. Покрај очигледните работи како што е приновата во домот, тука е и стресот, исцрпеноста, смртта на некој близок, тензијата во врската и многу други ситуации кои прават да се чувствувате лошо. Ако не можете да утврдите кој настан го предизвикал губењето на вашиот сексуален интерес, решението најверојатно ќе се прикаже само од себе. Доколку патите од стрес, размислете кои се вашите приоритети во животот, а ако сте во жалост, дајте си доволно време да заздравите.

Ако повеќе од една година не сте почувствувале сексуална желба или потреба да бидете интимни со партнерот, треба да седнете и да се запрашате зошто е тоа така, но и да бидете искрени при наоѓањето одговор.

Погледнете кон вашата врска, бидејќи најчесто проблемот се крие токму таму.

Првата и најчеста причина е лошата љубовна врска или погрешниот избор на партнер. Патот до решението е отворена и искрена комуникација. Сериозен проблем е кога ќе сфатите дека причината не е техниката на партнерот, туку фактот дека тој едноставно не ве привлекува. Иако постојат многу начини со чија помош можете да го зачините вашиот љубовен живот и да ги разбудите старите спомени, факт е дека постојат одлуки кои само вие можете да ги донесете, па ако тој не ви одговара, можеби е време да размислувате за некаква промена.

Ако сте во добра врска и партнерот сѐ уште ве привлекува, тогаш најверојатно исчезнала целата страст од вашиот однос. Ужасно е неправеден фактот дека паровите кои имаат најблиски односи и најдобри врски, често имаат најлош сексуален живот. Во тој случај, поработете на вашата страст и обидете се да пронајдете нови начини на кои можете да го зачините вашиот однос. Со доволно труд и трпение, нештата брзо ќе се вратат на правилниот пат.

Сексот е силно оружје во врските. Ако вашиот партнер е вистински ѕвер во кревет, а надвор од него не ги исполнува тие особини, тоа може да биде доста возбудливо. Од друга страна пак, ако сте повредени, тоа потсвесно ќе се одрази и на вашиот сексуален живот. Проблемите во сексот ретко се врзани исклучиво за сексот, а обично се знак на тоа дека треба да поработите на вашата врска.

Слични објави

СРБИЈА ВО ШОК: Која е главната проститутка на српската естрада?

Igor

СЕКСУАЛЕН БИОРИТАМ: Погледнете на саат пред да „тргнете во акција“

Igor

За неа годините се само бројки: Неверојатната убавина на Моника Белучи

Igor

Легендарниот хит на Ролингстоунс – „Satisfaction“ бил снимен за еден ден!

Еспресо

БУРНА БИОГРАФИЈА: Го изневери кошаркарот СО ПОЗНАТ РАПЕР, а Ким ѝ е добра другарка (ФОТО)

Igor

Бившата девојка на Аца Лукас уапсена во Црна Гора поради проституција

Igor

Остави Коментар

девет − 5 =

Слични објави

Ја немаше долго време, но сега се врати! Накова позира во лифт во бела блузичка, а градник нема! (ФОТО)

Igor

Кит Харингтон уште НЕ ЈА ГЛЕДАЛ последната сезона од „Игра на престолите“

Igor

Водителката Деа Ѓурѓевиќ за првпат по стравичната несреќа излезе од болница (ФОТО)

Igor

НЕ ПЕЕ ЛУНА!? Оваа МАКЕДОНСКА ПЕЈАЧКА признала дека се слуша нејзиниот глас во песната!

Igor

Мелани Грифит во бикини – Никогаш не би и дале 61 година! (ФОТО)

Igor

Дрејк сака да го истетовира ликот на Селин Дион, но нејзиниот одговор нема да му се допадне (ВИДЕО)

Igor