18.8 C
Скопје
16:29 - 20 април, 2024

Момченце починало поради предизвик на Тик Ток: Опасен тренд „хромирање“ се шири на социјалните мрежи

Единаесетгодишно момче почина откако учествуваше во наводниот предизвик на Тик Ток наречен „хромирање“. Предизвикот, за жал, заврши трагично, соопшти неговото семејство.

Томи Ли Грејси Билингтон доживеал застој на срцето откако учествувал во опасен предизвик на Тик Ток насловен „хромирање“, кое го извел во домот на својот пријател.

„Хромирање“, познато и како дување или шмркнување, е вдишување на токсични хемикалии како што се боја, разредувач, аеросолни лименки, производи за чистење или бензин.

Портпаролот на Тик Ток изјави за „Мирор“ дека нема докази дека хромирањето е предизвик специфичен за Тик Ток или дека е во тренд на нивната платформа.

Кога се злоупотребуваат инхалаторите, тие влијаат на централниот нервен систем и ја забавуваат активноста на мозокот. Трендот може да доведе до нејасен говор, вртоглавица, халуцинации, гадење и дезориентација, но може да предизвика и срцев удар или задушување.

Починал веднаш откако ја поминал ноќта во куќата на пријател. Момчињата се обиделе со предизвикот Тик Ток наречен „хромирање“, поради што Томи-Ли доживеал срцев удар и веднаш умрел. Брзата помош се обидела со реанимација, но безуспешно.

Томи-Ли почина на 2 март, откако беше пронајден во несвест во куќата на пријател во британскиот град Ланкастер. Се претпоставува дека околу 12.30 часот доживеал срцев удар и итно бил пренесен во болница, но за жал болничарите не успеале да го спасат.

Неговото семејство апелираше до луѓето да ги гледаат своите деца, да не дозволуваат да ги следат слепите трендови и опасните предизвици, како и Тик Ток да влијае на своите корисници и содржината што се објавува.

принтскрин

 

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....