25.8 C
Скопје
13:45 - 25 мај, 2024

Српските естрадни ѕвезди се простуваат од Џаро: „Патувај легендо, мами ги ѕвездите на небото“

„Точно е дека нѐ мамеше, но тоа го правеше толку шармантно и духовито што никој не можеше да му се налути“.

На 75-годишна возраст почина Велибор Џаровски, попознат како „кралот на фудбалот“, а тажната вест ја потврди и семејството. Популарниот Џаро беше апсолутен крал на фудбалските местење, а и покрај тоа беше обожаван од сите што го познаваа. Долго време како менаџер соработувал и со најголемите имиња од естрадата, пренесуваат српските медиуми.

Неговата смрт погоди многу познати личности, а меѓу првите кои се огласија беа Жељко Самарџиќ на Инстаграм и Рибља Чорба на официјалната страница на Фејсбук.

– Ми беше задоволство да те познавам и да соработувам со тебе. Збогум, легендо на Балканот – рече Самарџиќ.

Објавувајќи фотографија на Велибор, групата Рибља Чорба се прости од легендата.

– Го нема нашиот голем пријател, најимагинативниот измамник, единствениот Велибор Џаровски Џаро. Не мамеше, но тоа го правеше толку шармантно и духовито што никој не можеше да му се налути. Патувај драг Џаро и измами ги ѕвездите на небото – напишаа на социјалните мрежи.

Џаровски беше менаџер на најголемите поп ѕвезди од 80-тите. Ги претставуваше Здравко Чолиќ, Бјело Дугме, Мишо Ковач, Тереза ​​Кесовија и многу други.

Иако своевремено беше менаџер на бројни великани на српската музичка сцена, тој истакна дека тоа не е негов најголем успех.

– За мене најголеми успеси не се Здравко Чолиќ, Мишо Ковач, Бијело Дугме, Тереза ​​Кесовија, Бора Чорба, Оливер Мандиќ, Кемал Монтено, Мики Јевремовиќ, Индекси и Леб и сол, чиј менаџер бев јас, туку фудбалскиот клуб Слога Југомагнат во првата македонска лига. Освоивме три титули по ред, благодарение на мене – изјави еднаш Џаро.

 

Слични објави

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо

Астропрогноза за сабота, 25 мај: Убедливост за биковите, привлечност за стрелците

еспресо

Среќен викенд: Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа во сабота и недела

еспресо

Нетфликс забрани прашања за Бен Афлек: Џенифер Лопез во промотивна турнеја на филмот „Атлас“

еспресо
Се вчитува....