Лапни, голтни: Монте – Неодоливо вкусна торта која не се пече (РЕЦЕПТ)

Трислојна кремаста Монте торта која само чека да ја послужите со шолја кафе…

Потребни состојки:

Бисквити
1 л млеко
100 г скробно брашно
100 г шеќер
1 ванилин шеќер
125 г путер
500 мл слатка павлака
200 г чоколадо
Малку рум

Начин на подготовка:

На дното на помала тава за печење наредете еден ред бисквити и премачкајте ги со малку млеко помешано со рум.

За првиот кремаст слој, најпрво ставете го млекото да се загрее и додајте малку рум. Во друг сад измешајте ги шеќерот и брашното со малку ладно млеко за да добиете мазна густа смеса. Кога млекото ќе зоврие, додајте ја оваа смеса и варете на тивко мешајќи постојано околу 2 минути. Во жешката смеса додајте го и путерот и прелијте го добиениот крем врз бисквитите.

За чоколадниот слој, на слаба температура загрејте ја слатката павлака во која треба да е ставено и чоколадото исечкано на парчиња. Кога чоколадото ќе се стопи, прелијте го врз колачот. Ставете го колачот во фрижидер да се излади и уживајте во лесниот кремаст десерт.

Слични објави

Се омажи ќерката на Ел Чапо, избраникот ѝ е внук на „бароницата на дрогата“

Еспресо

И после пак не верувајте: 10 фотографии кои докажуваат дека фризурата го менува изгледот на жената (ФОТО)

Слободен печат

Кога излезе од автомобилот сите се свртеа кон неа: Таа е преубава, а нејзината модна креација остава без здив! (ФОТО)

Еспресо

Поради коронавирусот не знаел како да го прошета кучето, но му текнала една идеја по која стана хит (ВИДЕО)

Еспресо

ФОТО/+18: Србинката со најголем задник која крши кревети, коски и столици: Цел ѝ е да има најголем задник во светот!

Васко Спасоски

Како изгледа патувањето со авион денес?

Еспресо

Остави Коментар

17 + 14 =

Слични објави

Меган Маркл не старее: Се појави фотографија од божиќна забава од пред 22 години!

Теодора Циклевска

Вера Јанковиќ: Забот на времето не ми може ама баш ништо!  

jasmina.kantardzieva

Девојко, имаш чиста десетка за стајлингот! (ФОТО)

Igor

Топ 3 фризури кои ќе ги носиме оваа есен (ФОТО)

Igor

Идеална фризура за летните денови: Репче на поинаков начин (ФОТО)

Igor

Мачките добро знаат како да се забавуваат и се вистински мајстори за лудории во домот! (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian