10.8 C
Скопје
21:23 - 28 февруари, 2024

Ознака : филхармонија

БалканВи ПрепорачувамеЕспресоСлајдерСцена

Долг аплауз за емотивната претстава „Лепа Брена проект“ во Филхармонија: „Кога се распадна Југославија, се распадна и Брена“

Милица Џаровска
Во саботата вечер, целата публика во Филхармонија прво тивко ја потпевнуваше „Живела Југославија“, а потоа гласно ракоплескаше на претставата „Лепа Брена проект“. Претставата на белградскиот...
БалканВи ПрепорачувамеЕспресоСлајдерСцена

Светски познатиот Иво Погорелиќ во среда во Македонската филхармонија – подгответе се за уживање

Еспресо
На 22 април 2023 година, во 20 часот, во Македонската филхармонија ќе настапи светски познатиот пијанист Иво Погорелиќ. Погорелиќ, роден во Белград, го привлече вниманието...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Васко Спасоски
Оваа сабота, на 29 февруари во Камерната сала на Филхармонија во 20 ч., концерт ќе има извонредното француско трио „Ана Кап“, заедно со македонскиот диригент...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајл

Прекрасен начин за почеток на новата година – Виенски концерт

Јасмина Кантарџиева
Утринскиот новогодишен концерт на Виенската филхармонија е навистина прекрасен настан за почеток на новата година, кој традиционално се одржува од 1939. година и е нешто...