24.8 C
Скопје
12:31 - 14 април, 2024

Прекрасен начин за почеток на новата година – Виенски концерт

Интересот за овој настан е толку голем што се одржуваат три концерти со иста музичка програма изведувана од Виенската филхармонија и ист диригент.

Утринскиот новогодишен концерт на Виенската филхармонија е навистина прекрасен настан за почеток на новата година, кој традиционално се одржува од 1939. година и е нешто што ни го разубавува почетокот на новата година веќе долго време, барем откако се пренесува на телевизиите.

Концертот нетрпеливо го очекуваат дури и оние кои не се големи љубители на класичната музика и знаат да заплескаат на традиционалниот завршеток во ритамот на „Маршот Радецки“ од Јохан Штраус, кој за првпат е изведен во 1945. година, а по неколку години станува задолжителен дел од бисот и крајот на концертот.

Виенскиот новогодишен концерт се одржува во големата сала на Виенскиот Мусикфераин (Виенското музичко здружение), која е дом на Виенската филхармонија.

Прекрасните балетски точки пак, се изведуваат од Виенската државана опера и балет, а од 1980. традиционално, цвеќињата за украсување на салата ги подарува градот Санремо од Италија.

профимедиа

Интересот за овој настан е толку голем што се одржуваат три концерти со иста музичка програма изведувана од Виенската филхармонија и со ист диригент. Традиционално, првиот концерт е на 30. декември наутро, а вториот на 31. декември. Секако, најскапи се билетите за третиот концерт, кој се изведува на 1.јануари, и за овој концерт има ограничување на најмногу два билета.

Регистрацијата за билети е отворена секоја година од 2 јануари до 28 февруари. Сите учесници се информирани за исходот од ждрепката најдоцна до крајот на март.

Цената на билетите во моментот е помеѓу 35 и 1090 евра за концертот на 1.јануари, помеѓу 25 и 800 евра за новогодишниот концерт и од 20 до 495 евра за предновогодишниот концерт.

Слични објави

Познат српски рапер заврши зад решетки во Тајланд, го фатиле под дејство на недозволени супстанции

Еспресо

(Фото) Меган и Хари никогаш посреќни, а на социјалните мрежи ги направија лом: „Нели не сакаа внимание?!“

еспресо

Астропрогноза за недела, 14 април: Лавовите ќе пленат со харизма, Јарците мора да покажат одлучност

еспресо

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

За Раковите богатство, за Девиците изобилство: Парите и хороскопските знаци во месец мај

еспресо

(Фото) Поранешниот сопруг на Драгана Мирковиќ лудува во Виена: Вечерни журки, пијалак и цигара

еспресо
Се вчитува....