Никогаш не добивате покана за втор состанок? Еве зошто!

Покана за првиот состанок ви се чини дека е најтешкиот дел. Но, ја добивте поканата и излеговте заедно, а сепак тоа беше се. Никогаш веќе не ви се јави, не ви пиша порака, а изгледаше заинтересирано на почеток.

Вратете си го филмот и потсетете се како се однесувавте на првиот состанок. Дали направивте една од овие грешки?

Зборувате за претходната врска

Една од најголемите грешки што може да ги направите на првиот состанок е да зборувате за претходната врска. Може да го превртите виното на маса, да се сопнете на влегување во кафичот, и пак ќе имате шанси за втор состанок. Само не ги спомнувајте бившите. Тоа покажува дека уште не сте ја преболиле врската, дека живеете во минатото и уште полошо, дека не ја почитувате приватноста на претходниот партнер.

Премногу зборувате за себе

Повеќето први состаноци се како интервјуа за работа, само со храна и алкохол. Но тој раговор треба да биде двонасочна улица, односно и вие треба да поставувате прашања и да слушате. Ако предолго ја држите топката на свој терен ќе делувате самобендисано и незаинтересирано. А кој сака да седи на маса и да слуша монолог?

Имате лоша меморија

Оваа грешка е слична со втората, но има врска со вашата претходна комуникација со личноста со која сте излезени на состанок. Ако претходно сте размениле некакви информации (каде работи, дали има браќа и сестри, каде живее), а го поставите истото прашање, или уште полошо, два пати го прашате истото за време на состанокот, ќе оставите впечаток дека не ви е гајле. Знаеме дека имате трема, но тие неколку часа се клучни за да сака другата страна да ве покани на втор состанок.

Преголема заинтересираност

Стигнавме до крајот на состанокот и што сега? Нема ништо лошо во тоа да покажете интерес и да ставите до знаење дека убаво сте си поминале. Дали ќе кажете на крајот на средбата „Убаво си поминав, би сакал/а да се видиме пак“, или ќе го напишете тоа во порака, сеедно. Но, не инсистирајте на следна средба веднаш, ако другиот не го „влече“ разговорот натаму. Ако ви кажале дека ќе ви се јават/пишат, почекајте. Понекогаш може да го уништите убавиот впечаток ако сте нестрпливи и напорни.

Слични објави

Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Еспресо

Жена Овен – секогаш во потрага по љубовник

Igor

Прашајте ги во живо Антониа и Иван – вечерва на Инстаграм!

СО СЕБЕ НОСИ 230 КУФЕРИ: Џеј Ло за овој пат се подготвувала СО ГОДИНИ, а има и посебни услови

Igor

Сепак има нешто меѓу нив? (ФОТО)

Igor

„Ти не носиш долна облека?“ Водителката сакаше да ја збуни гостинката со прашањето, но не успеа

Еспресо

Остави Коментар

деветнаесет + дваесет =

Слични објави

Босанската Парис Хилтон од врел базен скокна во снег – погледнете ја нејзината реакција (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сања Николиќ и Слаткар го прошетаа синчето низ скопските улици (ФОТО)

Еспресо

Тамара ненајавена во ревијалниот дел на „Макфест“

Igor

4 неодоливо вкусни рецепти за совршени чикен нагетс (ВИДЕО)

Igor

Леонардо Дикапиро донираше 15 милиони долари за спас на ретките видови животни

Слободен печат

Горан Пандев: „Ти си нашиот живот, среќен роденден љубов моја!“ (ФОТО)

Igor