Интересен и поинаков – Појадок во чашка полна витамини, пробајте го задолжително!

Пробајте нешто различно, појадок во чашка полна витамини

Потребно време за подготовка: 15 минути

Потребни состојки (за две сервирања):

2 јаболка, излупени и исечени на парчиња
2 супени лажици кафеав шеќер
¼ кафена лажичка цимет
1 супена лажица путер
1 супена лажица брашно
2 супени лажици ореви (исчистени)
4 супени лажици житарки
350 мл овошен јогурт со вкус на ванила

Начин на подготовка:

Во огноотпорен сад ставете ги јаболката, една лажица кафеав шеќер и циметот. Садот ставете го во микропечка околу 2 минути, или додека јаболката не омекнат. Извадете ги од микропечката и оставете да се оладат.

Во еден сад ставете го путерот, па додајте го брашното и уште една лажица кафеав шеќер. Додајте ги оревите и житариците и измешајте. Смесата треба да биде ронлива. Смесата ставете ја на тава обложена со хартија за печење и ставете ја во рерна на 200 ˚C. Оставете да се пече околу 8 минути.

Откако јаболката ќе се оладат, поделете ги еднакво во две стаклени чаши. Врз секоја од чашите додајте од овошниот јогурт, а над јогуртот ставете од смесата со ореви и житарици.

Слични објави

Мила Јовович ја роди третата ќерка (ФОТО)

Еспресо

Најсекси фраерот на планетата нападнат дека „се запустил“ поради овие фотки, дали се согласувате? (ФОТО)

Igor

По пијанствата, скандалите и неверствата таа му остави цел список со забрани (ФОТО)

Igor

Славниот актер му го спаси животот на Дикаприо!

Igor

Блејк Лајвли со драстичната промена, ги збуни фановите! (ФОТО)

Еспресо

Ванеса Брајант со емотивна порака за ќерка си, една недела по смртта: Објавата собра повеќе од 4 милиони лајкови (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

20 − единаесет =

Слични објави

Бен Афлек стапи во врска со девојката на Џејмс Бонд и сите почнаа да му завидуваат, но по нејзините слики без шминка работите се променија… (ФОТО)

Еспресо

Иман се сеќава на својот покоен сопруг Дејвид Боуви: Никогаш повеќе нема да се омажам

Еспресо

Кејти Пери и Орландо Блум открија кој ќе му биде кум на бебето

Еспресо

ПОЗАЈМУВАЛА ПАРИ ЗА ДА ГО СПАСИ: Пејачката минала низ пекол поради сопругот

Igor

Танди Њутн го прокоментира односот со Том Круз: Беше доминантен и се плашев од него на снимањата

Еспресо

„Изгледаш неубаво“, Си се уништила“: Дуа Липа на критика на фановите (ФОТО)

Igor