Погледнете како можете да го искористите ШЕЌЕРОТ при чистење на вашиот дом

Оваа слатка кујнска состојка обично се користи за засладување на храната или пијалаците со цел тие да бидат повкусни. Но, дали сте знаеле дека шеќерот може да се користи и како средство за чистење? Погледнете ги следниве начини на кои можете да го „заблажите“ вашето чистење на домот…

Шеќер и прашок за печиво – Во еден сад ставете 3 лажици шеќер и една лажица прашок за печиво, а потоа додадете малку вода со цел да направите мазна смеса. Оваа смеса може да биде одлична и природна замена за сјајот со кој ги миете садовите.

Шеќер и розова вода – Ставете 3 лажици шеќер во еден сад, па потоа врз него додајте една лажица розова вода и мешајте сè додека шеќерот не се стопи. Подготвената смеса можете да ја користите за чистење сребро.

Шеќер и лимонов сок – Направете сок од еден лимон и додајте му 3 лажици шеќер. Оваа комбинација е одлична за лесно отстранување на ‘рѓата.

Шеќер и сирење – За отстранување на флеките од подот, обидете се со комбинација од шеќер и сирење. Во еден сад помешајте ги, а потоа со памучна крпа нанесете ги на свежите флеки.

Шеќер и сок од домат – Сокот од домат е силно белило. Доколку имате која било облека која има трајна флека, во еден сад измешајте шеќер со сок или пире од домат и потоа со нивна помош едноставно отстранете ја од вашите алишта.

Слични објави

Били Ајлиш е стилска икона за 2019 година! (ФОТО)

Слободен печат

Ова не е само обично смути – Зошто светот полуде по појадокот во чаша?!

Еспресо

Си­те здрав­стве­ни пред­нос­ти на ба­на­ни­те: На­ут­ро за здрав об­рок, а на­ве­чер за до­бар сон

Слободен печат

Ќерката на Мадона во модна оргија во Мајами, а покажа и влакнести пазуви (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасната Мила Јововиќ денес полни 44 години! (ФОТО)

Слободен Печат

Не претерувајте со мебелот: Најчести грешки при уредување на домот

Igor

Остави Коментар

6 + 5 =

Слични објави

Дали е ова можно: Погледнете колку пари заработи Чола од шестте концерти во Белград (ФОТО)

Слободен печат

Синот на Балашевиќ се жени! Шест месеци чекав благослов во Израел! (ФОТО)

Слободен печат

Деми Роуз се соблече, а од сликите ќе занемите (ФОТО)

Слободен печат

Која е девојката што го заведе братот на Кејт Мидлтон? (ФОТО)

Слободен Печат

Најголеми љубови: Љубовниот триаголник на Бајрон со неговата полусестра Августина и грофицата Тереза Гвичоли

Еспресо

Маркантни и шармантни: Шарлиз Терон, Никол Кидман и Марго Роби заблескаа на промоцијата (ФОТО)

Слободен печат