5.8 C
Скопје
21:50 - 6 декември, 2023

Неодолив чоколаден ролат

Доколку ви се пријаде благо, ова е вистинскиот десерт за вас…

Потребни состојки:

500 г мелени бисквити
250 г шеќер во прав
100 г горко чоколадо, рендано
150 г маргарин
200 г кокос
1 шолја млеко

Начин на подготовка:

Загрејте го млекото и ставете половина од шеќерот во него да се растопи. Потоа додадете ги мелените бисквити и чоколадото. Постелете едно парче алуминиумска фолија и распоредете ја смесата рамномерно врз неа.

Маргаринот изматете го со останатата половина од шеќерот додека не добиете пенеста смеса. Потоа во смесата додадете го кокосот и сипете ја врз тестото. Замотајте го тестото како ролат и оставете го во фрижидер да се олади.

Слични објави

Украси за елка што се јадат: Миризливи ѕвездички (традиционален германски рецепт)

Еспресо

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

Еспресо

(Фото) Билјана Јуруковски, фотографка меѓу африканските племиња: Психичките подготовки за моите патувања се потешки и од физичките

Јасмина Кантарџиева Димков

Превкусен ајвар по урнек на баба: Бранко Попоски ни го носи рецептот

Еспресо

(Фото) Патувачкото кино на „МакеДокс“ во светиниколскиот реон

Еспресо

(Фото) Маја Глигоровска за верата и за посетата на Острог: Духовиот отец ми ја ублажува болката

Милица Џаровска
Се вчитува....