Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Направете го овој прекрасен сок за подобрување на имунитетот. Со неговото консумирање ниту една болест нема да ви може ништо.

Состојки: 4 средни моркови, 2,5 см корен од ѓумбир, 2 лимони (излупени), 2 чешниња лук, 1 супена лажица јаболков оцет.

Подготовка: Ставете ги состојките во соковиник. Сокот кој ќе го добиете пијте го два дена. Дневно се пие по три пати. Остатокот чувајте го во фрижидер. Не смее да стои подолго од 36 часаљ.

Овој сок успешно ги намалува килограмите, го намалува притисокот и го зајакнува имунитетот.

Морковот ги зајакнува крвните садови и срцевиот мускул, го намалува нивото на лошиот холестерол и спречува мозочен удар, атеросклероза, проширени вени…

Ѓумбирот е најсилниот антиинфламатор. Коренот може да ги ублажи болките во мускулите и да го подобри варењето. Ѓумбирот го намалува крвниот притисок, го храни мозокот со кислород, богат е со витамините од групата Б, како и со аскорбинска киселина. Ја забрзува циркулацијата на крвта, а го подобрува и метаболизмот.

Лимонот е одличен извор на витаминот Ц, го подобрува имунитетот, игра клучна улога во формирањето на колагенот.

Лукот е клучна состојка на овој моќен сок. Тој е природен антибиотик па се користи за лекување на инфекции. Го намалува крвниот притисок, а познат е и во борбата против канцерот.

Јаболковиот оцет е магичен еликсир богат со минерали и ензими како и витамини. Помага во подобрување на работата на дигестивниот систем, се бори против киселината, го регулира нивото на шеќер во крвта.

 

Слични објави

Лубеница во летото: Хидрирана кожа и негувано лице

Теодора Циклевска

Изгледа три пати подобро: Ники Минаж има двојничка во Струмица и се вика Ана! (ФОТО)

Igor

Се за НОВИОТ ТРЕТМАН ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ кој засекогаш ќе го ИСФРЛИ БОТОКСОТ ОД УПОТРЕБА

Igor

НЕ СЕ ЗАЛАЖУВАЈТЕ: Ова е страшната вистина за газираните сокови

Igor

Внимавајте на децата и на животните: Колку брзо температурата во автомобилот може да се искачи на 47 степени?

Еспресо

Бразилките може водат да им носат: Ова се Македонките со најдобри задници на Инстаграм! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

20 − 14 =

Слични објави

Ѓумбирот и слабеењето, еве како ги топи мастите

Igor

Професорка спиела со 5 ученика, а пронашле и експлицитни снимки!

Слободен Печат

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Лоши навики кои неизбежно водат кон пожар во домот

Igor

Прекрасна вечера со магичен вкус: Пита со спанаќ која ќе ја сонувате (РЕЦЕПТ)

Igor

Со оваа грешка при миењето заби, го уништувате оралното здравје!

Ивана Стамевска