Според Фенг шуи за овие 3 работи нема место во вашиот дом

Според филозофијата на Фенг шуи, поединечни работи во нашиот дом можат да привлечат негативна енергија и да ја блокираат позитивната. Токму поради тоа потребно е да се ослободите од таквите предмети.

Во продолжение, погледнете кои се 3-те предмети од кои треба да се ослободите за мирен и посреќен живот.

Суво цвеќе

Со тоа што билките симболизираат раст и напредок, сувото цвеќе или овенатите билки според традицијата на Фенг шуи треба веднаш да се исфрлат. Старото и овенато цвеќе претставува стагнација која не допушта напредок во било кој правец од животот.

Затоа, ослободете се од стариот букет и одберете разнобојни цвеќиња со кои ќе го освежите вашиот простор.

Скршени предмети

 

Според филозофијата на Фенг шуи, оштетените, скршените и нефункционалните предмети со текот на времето имаат негативно влијание врз вашиот живот.

Многу е подобро да го оставите просторот празен отколку да чувате скршени и нефункционални предмети, сметаат експертите за Фенг шуи.

Непосакувани подароци

Наспроти позитивните намери, многумина од нас барем еднаш во животот добиле подарок кој не го сакале. Иако треба да го цените гестот, чувањето на непосакувани предмети во домот влијае на мирот и среќата. Затоа, допуштете си да ги донирате или да ги подарите предметите на друга личност која со сигурност би ги сакала.

БОНУС ВИДЕО:

10 дестинации за необичен летен одмор

Слични објави

Ана Николиќ „згрми“ на Инстаграм: Пејачката позира во жолта долна облека! (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата српска блогерка се посрамоти! Продава валкани патики на интернет! (ФОТО)

Слободен печат

Ја изневери додека се породуваше, а сега му прости: Клои Кардашијан се смири со кошаркарот Тристан Томсон!

Слободен Печат

После тешката повреда на грбот, Ози Озборн ќе го пропушти и божиќниот ручек со семејството!

Слободен Печат

Дојде крајот на Windows7, а еве што треба да направите!

Слободен Печат

Професор по математика стана модел и сега има 3 милиони фанови! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 7 =

Слични објави

Голи рамена и високи шлицови, а сепак сите гледаа во девојката закопчана од глава до пети! (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат

На Славица Чуктераш за малку ќе ѝ „излетаа“ градите, а на Александра под фустанот ѝ ѕиркаше тангата (ВИДЕО)

Слободен печат

За што се можете да го употребувате шампонот за коса?

Igor

„Инфлуенсерка да бидам…“: Андрија објави снимка како се бања и ги насмеа фановите (ВИДЕО)

Слободен печат

Неколку трикови за беспрекорно бели алишта

Igor

ШОКАНТНО: Се преправала дека е мртва за да престанат, Мерил Стрип ја тепале до бесвест!

Слободен печат