21.8 C
Скопје
01:46 - 16 јули, 2024

Според Фенг шуи за овие 3 работи нема место во вашиот дом

Според филозофијата на Фенг шуи, поединечни работи во нашиот дом можат да привлечат негативна енергија и да ја блокираат позитивната. Токму поради тоа потребно е да се ослободите од таквите предмети.

Во продолжение, погледнете кои се 3-те предмети од кои треба да се ослободите за мирен и посреќен живот.

Суво цвеќе

Со тоа што билките симболизираат раст и напредок, сувото цвеќе или овенатите билки според традицијата на Фенг шуи треба веднаш да се исфрлат. Старото и овенато цвеќе претставува стагнација која не допушта напредок во било кој правец од животот.

Затоа, ослободете се од стариот букет и одберете разнобојни цвеќиња со кои ќе го освежите вашиот простор.

Скршени предмети

 

Според филозофијата на Фенг шуи, оштетените, скршените и нефункционалните предмети со текот на времето имаат негативно влијание врз вашиот живот.

Многу е подобро да го оставите просторот празен отколку да чувате скршени и нефункционални предмети, сметаат експертите за Фенг шуи.

Непосакувани подароци

Наспроти позитивните намери, многумина од нас барем еднаш во животот добиле подарок кој не го сакале. Иако треба да го цените гестот, чувањето на непосакувани предмети во домот влијае на мирот и среќата. Затоа, допуштете си да ги донирате или да ги подарите предметите на друга личност која со сигурност би ги сакала.

БОНУС ВИДЕО:

10 дестинации за необичен летен одмор

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....