19.8 C
Скопје
02:11 - 16 јули, 2024

Мали совети за секогаш чиста и убаво уредена бања

Бањата треба да биде нашата оаза на мирот, а не мачно место кое постојано треба да се чисти… Еве како да си ги скратите маките и да ја направите бањата попријатно место.

1. Намачкајте го огледалото со пена за бричење – И потоа добро избришете го. Така можете да заборавите на неговото замаглување, а по 3 недели повторете ја постапката.

2. Најдете место за полица – Полицата е одличен начин да ги организирате пешкирите, тоалетната хартија, средствата за чистење и сл. Поставете ја над вратата – за максимално да го искористите просторот.

3. Исчистете ги чешмата и тушот на природен начин – Aко мислите дека чешмата или тушот имаат слаб притисок, веројатно се собрал бигор во мрежичката. За да го решите тој проблем, наполнете најлонска кеса со алкохолен оцет и со помош на ластиче прицврстете ја за чешмата или тушот и оставете ја преку ноќ. Оцетот ќе го стопи бигорот.

4. Закачете корпички на шипката од завесата на кадата – Ако ви е потребно повеќе место за чување на работите во бањата, закачете корпи на шипката од завесата. Тие нема да ви сметаат, а тоа е особено добра идеја доколку повеќе луѓе ја користат бањата – така секој ќе има место за своите работи.

5. Направете звучник од лавабото – Ако сакате да се капете и да слушате музика, а немате звучници во купатило, едноставно ставете го вашиот телефон или некој друг музички уред во лавабото и така звукот ќе се засили. Секако пазете да го не изводените.

6. Секогаш имајте озонер во бањата – Имајте озонер со пријатен мирис, не избирајте силни мириси, нека бидат тоа благи мириси кои потсетуваат на топол дом и топла атмосфера.

7. Додадете цвеќе во бањата – Тоа неверојатно ќе ја подобри атмосферата, мала саксија со цвеќе на некоја поличка. Препорачливо е да е пластично доколку во бањата немате природна светлина.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....