4 здравствени проблеми кои се покажуваат на кожата на вашето лице

Врз основа на изгледот на кожата можеме лесно да заклучиме што не е во ред со нашето здравје, жолтеникавата или премногу бледата кожа, осипот, мозолчињата или првутот понекогаш сигнализираат дека постои проблем во внатрешните органи.

Бледилото е знак за анемија

Многу бледата кожа упатува на анемија поради недостаток на железо, но може да укажува и на нарушено здравје на белите дробови и бронхиите. Потребно е да се направи анализа на крвта, а доколку се сомневате дека имате анемија, треба да ја зајакнете исхраната со зелен зеленчук, риба и витамин Ц. Бледата кожа со синкава нијанса околу носот и устата укажува на проблеми при работата на срцето, па потребно е да ги направите соодветните кардиолошки прегледи.

Сува кожа – дефицит на вода

Ако вашата кожа е сува и ронлива, можно е да не внесувате доволно течности. Меѓутоа, ако покрај овие симптоми се приметуваат и мали отоци на лицето, веројатно постојат проблеми во работата на бубрезите и органите за лачење. Потребно е да направите анализа на урината, биохемиски тестови на крвта и ултразвук на карлицата. Малото лупење на кожата покажува дека во вашиот организам недостасува цинк.

Дамките покажуваат алергија

Појавата на голем осип на лицето, како и прстите и образите, укажува на тешкотии со желудникот, и во овој случај треба да се внимава на исхраната. Ако на вратот и лицето повремено се појавуваат флеки, најчесто станува збор за алергија на некоја храна или лек. Општото црвенило, особено по физичкиот напор е еден од симптомите на хипертензија, висок притисок.

Жолтеникава кожа – сигнал за лошо варење

Ако вашата кожа добива жолтеникава нијанска, треба итно да го прегледате црниот дроб, бидејќи можно е да е нарушена неговата работа. Сувата, бледожолтеникава кожа укажува на гастритис или чир во желудникот, што е можно да се испита преку гастроинтестинална едноскопија.

Слични објави

ВЕ МАЧАТ СТРИИ: Како да ги направите помалку видливи?

Igor

Салата од црвени пиперки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Штом ја носела Кејт Мидлтон, сите сакаат да ја имаат: Светот полуде по маската од 15 фунти

Еспресо

На денешен ден родена е Ава Гарднер: Животот полн со интриги на најфаталната жена од златната доба на Холивуд

Слободен Печат

Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Igor

Вежби за совршено обликувани стомачни мускули (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

петнаесет − три =

Слични објави

Како правилно се негува бојадисаната црвена коса?

Igor

Како да ги сварите јајцата за Велигден без да испукаат?

Igor

Неверојатно вкусен мус од кафе

Igor

Бела Хадид е најубавата жена на светот и тврди дека не била „под нож“: Старите фотографии кажуваат друго (ФОТО)

Слободен печат

Убавата скопјанка Ангела Јакимовска освои титула за „Miss Best Body“ на „Miss Europe“ во Бејрут! (ФОТО)

Васко Спасоски

За што сè можете да го користите медот

Igor