26.8 C
Скопје
14:51 - 21 мај, 2024

(Фото) Најновото огласување на Никола Роквиќ на патот кон Грција ги остави сите без текст: Не можете да замислите каква сума собрал!

Пред пет дена, пред храмот Свети Сава, српскиот пејач Никола Роквиќ го започна својот предизвик – пешачење по патот долг 1.060 километри до манастирот Нектариј Егински во Грција. Пред да се впушти во оваа авантура, тој се поздрави со своите најблиски и се помоли за успешно патување.

Низ редовните објави на својот инстаграм-профил, Никола откри дека за неговата фондација „Семејство“ што ја основал со сопругата Бојана, се собрани четири милиони динари за помош на детската онкологија. На една од снимките тој откри дека се наоѓа на осумнаесеттиот километар од планинарењето, а досега се собрани четири милиони динари благодарение на големиот одзив на поддршката од луѓето.

– Помага Господ драги луѓе. Еве, петти ден, сега сум на осумнаесеттиот километар, денес одиме 35 километри. Само да ве информираме дека стигнавме до 4.000.000 динари. Ви благодарам од срце, одиме понатаму за детската радост. Ве бакнувам – рекол Никола во видеото што го објави.

Како што објави српски „Блиц“, сопругата на Никола открила детали за мисијата на Никола. Таа истакна дека Никола на почетокот е голем оптимист и дека засега се чувствува одлично, поминувајќи по околу 30 километри дневно. Таа изрази благодарност до сите кои ја поддржаа фондацијата и мисијата на Никола. Таа најави и дека таа и децата ќе му се придружат на Никола на пат кон Грција.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)


Бојана истакна дека ова е невиден подвиг и дека не очекувале таков одѕив. Таа ја истакнала важноста на семејната поддршка и најавила дека ќе им се придружи на Никола со децата на патот кон Македонија за време на Велигден.

 

Слични објави

(Фото) Како сестри: Александра Пријовиќ позира со мајка си додека уживаат во одморот

Еспресо

(Видео) Никола Роквиќ утре пристигнува до целта: Пејачот откри колку милиони собра

Еспресо

Милионерите од српската естрада! Цеца заработува милиони, но и ги троши: Еве кој е најбогат

Еспресо

(Видео) Кејт Мидлтон почна да снима филм: Јавноста шокирана од потезите на принцезата

еспресо

Харис Џиновиќ прозборе за новата девојка: „Питата е готова“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 21 мај: За девиците иритација, за скорпиите несогласувања со саканите

еспресо
Се вчитува....