7.8 C
Скопје
01:16 - 20 мај, 2022

ИГОР ЏАМБАЗОВ: Секој од нас си имал барем една Силвана (Арменулиќ) во својот живот…

Омилениот актер и шоумен на многу генерации, Игор Џамбазов  на својот инстаграм – профил постојано објавува фотографии и кратки видеа од неговиот приватен живот, спомени од минатото, фотографии и пораки посветени на семејството, пријателите и саканите.

Актерот на својот нов фејсбук статус го привлече вниманието на своите бројни фанови. Популарноста на филмот „Тома“ е инспирацијата за последниот статус на Џамбазов. Како што вели легендата, без Силвана Арменулиќ немаше да го има Тома Здравковиќ. Силвана беше таа што го препознала неговиот талент, а подоцна го отпеа нејзиниот голем хит „Šta će mi život bez tebe, dragi”, кој Тома го напиша за неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bioskop Abazija (@bioskopabazija)

„Секој од нас си имал барем една Силвана во својот живот…” напиша Игор во својот последен статус на својот фејсбук – профил.

Приказната за Силвана, 45 години подоцна, е повторно актуелна преку филмот посветен на пејачот Тома Здравковиќ, во која се загатнува дека двајцата биле во љубовна врска и дека Тома бил вљубен во неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @silvana.armenulicc


Популарната југословенска пејачка на народна музика Силвана Арменулиќ почина на овој ден во далечната 1976 година. Во страотната сообраќајка на патот Белград – Ниш, на враќање од концерт, загина и нејзината сестра Мирјана Барјактаревиќ која била бремена, како и виолинистот Раде Јашаревиќ, додека нејзината друга сестра Дина Бајрактаревиќ Николиќ за влакно ја избегнала смртта.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @silvana.armenulicc


Според реконструкцијата на несреќата, на прав пат “фордот“ се движел со брзина од околу 150 км/час и наеднаш почнал да преминува во левата, спротивна лента од коловозот и се судрил со камион. При несреќата десната страна од фордот е целосна смачкана.


Во приватниот живот Силвана била мажена за познатиот југословенски тенисер Радмило Арменулиќ, со кого имала ќерка Гордана, која сега има 57 години.

Koja жена била Силвана Арменулиќ во животот на Џамбазов?

Слични објави

Запленет автомобилот на Шарлин од Монако, Алберт не ѝ дозволува веќе да вози – тажна причина

Еспресо

Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт

Еспресо

(ФОТО) Тетоважите на Криси Тајген, Хејли Бибер и Аријана Гранде се вистински хит: Летен тату-тренд кој ги преплави социјалните мрежи

М.Р.

Збогум за Вангелис, славниот грчки композитор почина во Париз

Еспресо

Зеленски во везена кошула го слави Денот на Вишиванка, еве ја симболиката

Еспресо

(ФОТО) Поранешното момче на Цеца се прегрнува со оваа пејачка: Сандра била гостинка на роденденската прослава на Боогдан!

М. Р.
Се вчитува....