13.8 C
Скопје
03:28 - 28 септември, 2023

Внимавајте: Бактерии извираат од секоја шолја за кафе!

Веројатно секојдневно со колегите во канцеларија разговарате пиејќи шолја кафе или чај, но сигурно не сте ни помислиле колку шолјите од кои пиете можат штетно да влијаат на вашето здравје.

Студија од Универзитет во Аризона покажала дека 20 отсто од шолјите содржат калиформни бактерии, а за нивно ширење допринесуваат валканите сунѓерчиња за миење на садовите.

Овие бактерии биле откриени во секоја петта шолја пред да биде измиена, додека потоа, верувале или не, тие биле присутни во секоја. За работата да биде уште полоша, во 20 отсто од случаевите, најдена е бактеријата ешерихија коли.

Па така, наместо да се грижите за тоа колку шеќер сте ставиле во кафето, би било многу подобро да се погрижите од што го пиете кафето.

Експертите советуваат од дома да си носите шолја или барем да ја измиете со чист сунѓер и детергент, пред во неа да го ставите подготвеното кафе.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....