Внимавајте: Бактерии извираат од секоја шолја за кафе!

Веројатно секојдневно со колегите во канцеларија разговарате пиејќи шолја кафе или чај, но сигурно не сте ни помислиле колку шолјите од кои пиете можат штетно да влијаат на вашето здравје.

Студија од Универзитет во Аризона покажала дека 20 отсто од шолјите содржат калиформни бактерии, а за нивно ширење допринесуваат валканите сунѓерчиња за миење на садовите.

Овие бактерии биле откриени во секоја петта шолја пред да биде измиена, додека потоа, верувале или не, тие биле присутни во секоја. За работата да биде уште полоша, во 20 отсто од случаевите, најдена е бактеријата ешерихија коли.

Па така, наместо да се грижите за тоа колку шеќер сте ставиле во кафето, би било многу подобро да се погрижите од што го пиете кафето.

Експертите советуваат од дома да си носите шолја или барем да ја измиете со чист сунѓер и детергент, пред во неа да го ставите подготвеното кафе.

Слични објави

ЧУВАР КУЌА – билката која лечи сто болести

Igor

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Останете здрави, дури и ако премногу часови ги работите седејќи

Igor

Против сезонските алергии и настинки со само еден минерал

Igor

Храна богата со железо: Вклучете ги овие намирници во вашето секојдневно мени

Igor

Домашен лек за правилна работа на штитната жлезда

Igor

Остави Коментар

5 × пет =

Слични објави

Имате тежок претпразничен период? Измешајте пиво и лимон и за 5 минути избришете го заморот од лицето!

Еспресо

Билка која лекува се

Igor

Пијте по една лажица од овој пијалок пред секој оброк: Нема да имате грам маснотии на вашето тело за еден месец! (РЕЦЕПТ)

Еспресо

ВИДЕО: Домашен тренинг кој дава одлични резултати – Го затегнува и обликува секој мускул на телото!

Еспресо

Добро е да ги имате овие билки во спалната соба – еве зошто…

Igor

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor