Неколку трикови за беспрекорно бели алишта

Белата облека во многу случаи е одличен и практичен избор, но проблемот е што тешко се одржува нејзината белина.

Со современиот начин на живеење, неретко немаме време да ги групираме алиштата за перење според боја, па тоа за жал резултира со потемнети бели алишта кои изгледаат како валкани. Со помош на овие неколку трикови, вашите бели парчиња облека повторно ќе заблескаат во потполно бел сјај.

Еден од најевтините начини за совршено избелување на белата облека е со помош на калиум перманганат кој може да се купи во аптека.

Рецептот е едноставен. Во 10 литри врела вода ставете неколку кристали калиум перманганат. Водата ќе стане розова, но тоа нека не ве плаши. Немојте да претерувате со количината за да не добиете темновиолетова боја.

Додадете 200 грама детергент за перење и промешајте, па потоа додадете ја мократа облека. Легенот покријте го со најлонска кеса или фолија и оставете ја така да седи 4-5 часа (може и преку ноќ). Нека не ве буни бојата на водата, облеката ќе биде побела од кога било. Кога ќе ги извадите алиштата од течноста, исцедете ги и пикнете ги во машина за перење. Перете ги како и вообичаено.

Ако алиштата биле перени пред избелувањето, тогаш само исплакнете ги и ставете ги да се сушат. Облеката ќе ви биде беспрекорно бела.

Дополнителни трикови:

– Во текот на перењето во прашокот за перење можете да додавате по 2-3 лажици сода бикарбона. Ќе заштедите на скапи средства за избелување, а облеката ќе ви биде совршено бела. Содата ја смалува тврдоста на водата, па така средствата за перење стануваат поефикасни.

– Прашокот за пециво е исто така добар избелувач. Пред перењето истресете една ќесичка во прашокот за перење и промешајте. Резултатот нема да изостане.

Слични објави

Како да ги исчистите рацете од бојата за велигденските јајца?

Igor

По неа врескаа милиони, потоа доживеа НЕРВЕН СЛОМ и ги загуби децата, а сега се бори да си ја врати СЛАВАТА (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Ликер од жалфија (ВИДЕО)

Igor

Ратајковски провоцираше на премиерата на филмот: „Баталето го Харви!“ (ФОТО)

Слободен Печат

Спас во последен час: Од преварениот зеленчук можете да подготвите вкусен оброк

Еспресо

Вечер на гламур, награди и незаборавна забава: Се избираа највлијателните македонски инфлуенсери (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

4 × два =

Слични објави

БРУТАЛНО СЕКСИ: Манекенката Цеце Орешкова позира во црна проѕирна кошулa под која нема градник! (ФОТО)

Слободен печат

Направете го сами најдоброто и најевтиното средство за чистење стакло (ВИДЕО)

Igor

Идната кралица Кејт на важна задача: Најелегантна досега, дочека 1.000 елитни гости! (ФОТО)

Слободен печат

На средбата со Трамп дошло цело кралско семејство освен Хари и Меган, еве и зошто

Слободен печат

Патиките на Ким Кардашијан станаа вирален хит, но и предмет за потсмев: Ги дизајнирал Канје Вест! (ФОТО)

Слободен печат

По неа воздивнуваше цел Холивуд, глумеше со Елвис Присли, а вака денес изгледа славната Ен Маргрет (ФОТО)

Слободен печат