21.8 C
Скопје
09:07 - 15 јуни, 2024

Луѓето СЕ СРАМАТ да зборуваат за тоа: Психолог открива која е НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА за распаѓање на бракот

Се повеќе луѓе се разведени, а сега е познато и зошто доаѓа до распаѓање на бракот…

Бракот е како институција во длабока криза, но се поголем е и бројот на оние кои не сакаат да ја официјализираат врската, токму затоа што се плашат да не им се случи „појавата“ која е се почеста – разводот. Ова „предупредување на Мајкл Кирх, американскиот експерт за емотивни односи.

Врз основа на студиите кои се родени и клиентите кои доаѓаат на терапија, заклучил дека браковите најчесто се распаѓаат кога меѓу партнерите ќе се загуби сексуалната комуникација.

„Сопружниците после неколку години се опуштаат, се помалку разговараат за своите желби и престануваат да ги изразуваат, го губат интересот еден на друг да му бидат привлечни“, вели Кирх.

„А, потоа одеднаш им станува непријатно или глупаво да зборуваат за сексот, бидејќи животот им наметнува премногу стрес, па им се чини дека угасениот сексуален живот не е вреден за разговор. Токму тоа е најголемата грешка. Не само што треба да се разговара за тоа, туку барем два пати неделно мора да се водат сериозни дебати на таа тема“ – смета Кирх.

Слични објави

(Фото) Жешка поддршка за Хрватска: Нивес Целзијус позираше гола и се завитка во знаме

Еспресо

Јелена Карлеуша сподели снимка со Душко: „Простувај, подобро не знаев“

еспресо

(Видео) Прво огласување на Драган Станковиќ по пожарот! Партнерот на Јована Јеремиќ е шокиран: Турбулентно е на пекарскиот пазар, властите нека истражат

Еспресо

Познат новинар исчезна на грчки остров, полицијата се сомнева дека паднал од карпа: „Сакаше пеш да се врати од плажа…“

еспресо

Профил на проф. д-р. Павле Митревски (91): Творештво поголемо од еден човечки живот

Мишо Китаноски

(Видео) „Исплива“ снимка на Теодора Џехверовиќ: Липа и се гуши во солзи поради бившиот!

Еспресо
Се вчитува....