Лесен трик за дезинфекција на кујнскиот сунѓер

Кујнските сунѓери се полни со опасни бактерии, а нивното чистење со средство за миење садови и топла вода не е доволно за овие штетници да се уништат, туку тие и понатаму остануваат да се размножуваат.

Доколку верувате дека после миењето садови вашиот сунѓер останал чист, тогаш сте во голема заблуда. Филип Тиерно, микробиолог и патолог од Њујорк, предупредува дека сунѓерите за садови всушност се многу нечисти и опасни по здравјето, затоа што во себе содржат ситни остатоци од храна која што се наоѓала на садовите. Тоа води кон размножување на бактериите во сунѓерот, што е совршено место за нив – таму имаат доволно храна, топло е и влажно, токму онака како што тие сакаат.

Затоа кујнските сунѓери се полни со бактерии како што се салмонела, ешерихија, листерија и други бактерии кои што може да предизвикаат цревни и кожни инфекции, кои може да бидат и посериозни. Тиерно вели дека не е доволно сунѓерите да се мијат само со топла вода и со средство за миење садови. Но, постои начин којшто ви гарантира дека ќе се ослободите од бактериите коишто живеат на вашиот сунѓер.

Трик за дезинфекција

За ова ви треба избелувач и вода, во размер 1:9. Потопете го сунѓерот во овој раствор и извадете го после 10 до 30 секунди (не заборавајте да ставите ракавици), па потоа исперете го со млаз вода. Дезинфицирајте го сунѓерот на овој начин, особено ако сте чистеле површини на кои што сте готвеле месо.

Слични објави

Не верувате дека е можно да го заспиете бебето за 60 секунди? Тајната е во овој трик!

Igor

Таа е најзаслужна за трансформацијата на идниот британски крал (ФОТО)

Слободен печат

Почнете го денот позитивно – ќе бидете посреќни, поздрави и многу попродуктивни

Igor

Изгледа едноставно: Четири трикови како да направите помфрит вкусен како во ресторан

Слободен печат

Еди Марфи жали поради оваа пропуштена улога (ВИДЕО)

Слободен Печат

Невестата во црно: Лидија Панг покажа дека треба да се излезе од шаблонот (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × оне =

Слични објави

Скопската старлета Драгана Спасовска го запозна најславниот готвач во светот – Нусрет!

Слободен печат

Неколку работи кои треба да ги знаете пред да одлучите да живеете заедно со партнерот

Igor

Тејлор Свифт го нападна Сорос: Пејачката е бесна – дознајте ја причината (ВИДЕО)

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ на концертот на Чолиќ во „опасно“ секси фустан, а погледнете која негова песна ја обожава (ВИДЕО)

Слободен печат

Еве како да ја исчистите калинката за 30 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Летнале“ голите гради на Кејт Мос: Супермоделот позираше разголена како да ја прави наједноставната работа на светот! (ФОТО)

Слободен печат