16.8 C
Скопје
22:29 - 29 мај, 2024

3 природни средства за постојано чист и миризлив тепих

Иако чистењето на теписите на никого не му е омилено, сепак тоа мора да се направи, а овие 3 евтини и природни совети ќе ви помогнат да го освежите вашиот тепих и да се ослободите од настанатите дамки.

Постојат три најголеми проблеми со теписите:

– Заглавени нечистотии во внатрешноста на тепихот
–  Дамки
–  Непријатен мирис

Овие 3 средства ќе им стават крај на вашите проблеми.

 

1. Средство за длабинско чистење

Потребни состојки:

– ½ филџан сода бикарбона
– 10 капки етерично масло од кедар
– 10 капки етерично масло од лимета

Вметнете ги сите состојки во пластична вреќа и оставете ги да стојат еден ден. Пред користење на припремената смеса, исмукајте уште еднаш, посипете ја смесата по целата површина, шприцнете чиста вода и со четка добро истријте го тепихот. Смесата оставете ја да стои најмалку половина час, а потоа повторно всмукајте.

2. Средство за отстранување дамки

Потребни состојки:

– 1 лажичка алкохолен оцет
– 3 лажички обична вода

Направете раствор од алкохолен оцет и обична вода. Потопете крпа во растворот и со неа избришете ја дамката. Потоа, ставете ја крпата преку дамката и поминете низ неа со загреана пегла. Оцетот и водата ќе ја впијат дамката. Повторувајте го процесот сѐ додека не исчезне дамката.

3. Средство за отстранување на непријатен мирис

Потребни состојки:

– 2 лажици течен сапун
– 40 мл бел оцет
– ½ литар топла вода
– 1 лажичка боракс
– 6 капки етерично масло од лимон
– 3 капки етерично масло од чајно дрво

Во стаклен сад ставете ги сите состојки и добро измешајте, на крајот ставете ги во шише со шприц и додадете вода. Добро протресете и испрскајте по целата површина на тепихот, оставете околу 20 минути и потоа всмукајте.

Слични објави

(Фото) Новиот портрет на Кејт Мидлтон ги „запали“ социјалните мрежи: „Се шегувате? Па, ова дете го цртало!“

Еспресо

Кралот Чарлс зборува за непријатните последици од лекувањето на ракот

еспресо

(Фото) Марија Шерифовиќ го крсти синот: Ова се деталите од церемонијата

еспресо

(Фото) Тајчи го облече познатиот фустан од Евровизија: Вака изгледа југословенската Мерлин Монро 34 години подоцна

Еспресо

(Видео) Никола Роквиќ за Велигден во манастирот Свети Никола: „Многу се радувам…“

еспресо

Ведрана Рудан не живее од книги: „Живеам од сопругот“

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....