9.8 C
Скопје
01:58 - 15 април, 2024

Ознака : книги

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Колумна на Милан Банов) Мини цртички за макси нешта: Гадливи од книгите правливи

Милан Банов
Наднасловот на овој текст (а и на натамошните) го позајмувам/парафразирам од големиот полски филозоф Лешек Колаковски, наполно согласувајќи се со него дека и оние ситници...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниСлајдер

РАЗГОВОР СО МАРИЈА КОСТАДИНОВСКА: Да се пишува за деца е најтешко, децата се најригорозната читателска и слушателска публика

Ј.К.Д
Разговараме со Марија Костадиновска, дипломиран филолог, професионален едриличар и авторка на книгите за деца „Волшебните прегратки“ (2021) и на „Вистинска приказна за двете соседни кралства“...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печат

ЗАПОЗНАЈТЕ ЈА КАТЕРИНА РАНГЕЛОВА: Од страниците на книгите прави нова уметност, стари класици или нови дела, омилените книги можат да добијат сосема друга димензија!

Кате Божиновска
Ве запознаваме со Катерина Рангелова, млада ракотворка која изработува вистински ремек дела користејќи ги или виткајќи ги страниците на книгите. Техниката се нарекува „бук фолдинг“...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ЧИТАЈТЕ ЗА ЗАБАВА: Новогодишни одлуки за љубителите на читањето кои ќе ги направат попродуктивни!

Еспресо
Иако се чинеше дека никогаш нема да заврши, 2021 година конечно е при крај. Одбројуваме да се збогуваме со една од најневообичаените години на новиот...
Секојдневие

Новогодишни одлуки за љубителите на читањето кои ќе ги направат попродуктивни во новата година!

Еспресо
Иако се чинеше дека никогаш нема да заврши, 2020 година конечно е при крај. Одбројуваме да се збогуваме со една од најневообичаените години на новиот...