ОБОЖАВАТЕ САНДАЛИ? Средете ги стапалата во два едноставни чекори

Грубата кожа на стапалата освен што е естетски проблем, може да предизвика и многу болки доколку почне да пука.

Негата на стапалата е задолжителна преку целата година, а особено треба да обрнете внимание во лето, кога сакате да носите отворени сандали, апостолки или модерни влечалки.

Првиот чекор во негата е нанесувањето хидратантна крема барем двапати дневно, која содржи уреа и салицилна киселина. Овие состојки помагаат во омекнување на грубата кожа, а потоа и во нејзино отстранување.

Вториот чекор е купката. Применувајте ја секој ден пред спиење. Додадете средство за омекнување на стапала во топла вода и потопете ги околу десет минути. Потоа направете пилинг со помош на камен или турпија. По пилингот намачкајте маслена крема и откако ќе се впие поголемиот дел, обујте тенки памучни чорапи и преспијте со нив.

Слични објави

Тамара Тодевска во друштво на најинспиративните жени од Балканот!

Еспресо

Ја нарекуваа најубавата Италијанка, а денес има 65 години: Никој не може да одолее да не погледне во неа! (ФОТО)

Еспресо

Совршено тело и „плочки“ на стомак: Касандра денес има 46 години и изгледа како „авион“ (ФОТО)

Igor

Особини со кои зрачат привлечните жени!

Еспресо

Жените доминираат во номинациите за Греми-наградите 2020 година!

Igor

Неодоливата Лорен Симпсон и корисни совети како да постигнете совршено тело! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

пет + деветнаесет =

Слични објави

Вака се носи најпопуларниот принт оваа сезона: Актерката воодушеви со модниот избор! (ФОТО)

Igor

Козметички третмани со кафе во домашни услови

Igor

Мајка Тереза – скопјанката која беше прогласена за светица: Најди време за игра, тоа е тајната на вечната младост

Еспресо

Брза, лесна и преубава фризура идеална за летните горештини (ВИДЕО)

Igor

Наши миленичиња: ОГИ

Еспресо

Можете без него: Одвикнете се од шеќерот

Igor