Брзо, лесно и освежувачки: Вкусни летни такоси готови за 20 минути (РЕЦЕПТ)

Ви претставуваме рецепт за лесен летен оброк чија подготовка нема да ви одземе многу време, подгответе ги овие такоси.

Еве што се ви е потребно за подготовка на овој вкусен ручек:

 • 6 тортиљи
 • 80 грама тврд кашкавал
 • 500 грама пилешки гради
 • 100 грама грашок
 • 150 грама шери домати
 • пиперка
 • кромид
 • листови зелена салата
 • малку лимонов сок и маслиново масло

За преливот:

 • грчки јогурт
 • малку сецкан лук и див лук

Подготовка:

Исцекајте го пилешкото на тркалца и запржете го.

Исчистениот домат, кромид, пиперка и зелена салата исецкајте ги, помешајте ги со грашокот и зачинете ги со лимонов сок и маслиново масло.

Такосите загрејте ги на рингла и во нив додадете пилешко, целиот зеленчук кој претходно сте го помешале и коцки од тврд кашкавал.

На крајот сето тоа збогатете го со прелив од јогурт.

Сега ви преостанува само да уживате.

Слични објави

Бабин колач

Еспресо

ТАА ГО КРИЕ, А ТОЈ СЕ СОБЛЕКУВА: Момчето на Анастасија остава без зборови

Igor

Шарлиз Терон во вамп издание: Во црно од глава до пети (ФОТО)

Igor

Ирина Шајк и Бела Хадид се меѓу нив: Некои од најубавите жени на светот новата година ја дочекаа во бикини (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Анистон искрено за неверството на Бред Пит: Бев во шок!

Еспресо

Пејачката Ирена Спасовска позира топлес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

оне × 2 =

Слични објави

Кејт Мидлтон бледа и испиена по скандалот во кралството (ФОТО)

Еспресо

СЕКОГАШ ЕКСТРЕМНА: Викторија Бекам шета во ДВА БРОЈА ПОГОЛЕМИ ПОТПЕТИЦИ, а нивната боја… (ФОТО)

Igor

Откриен голем гаф со кој Меган го засрамила принцот Хари

Еспресо

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Зоран Заев: Јадам што има во фрижидерот, паштета, салама, виршли, не знам да зготвам ништо! (ФОТО)

Васко Спасоски

Водителката Ирена Спировска наскоро ќе заплива во брачните води? (ФОТО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian