Овие луѓе имаат најбогат сексуален живот! Дали и вие сте меѓу нив?

Според истражувањето објавено во списанието „The British Journal of Psychology“, луѓето кои поседуваат 2 одредени карактерни особини имаат најбогат сексуален живот. Имено, во истражувањето учествувале испитаници без љубовен партнер, односно 192 слободни жени и 105 слободни мажи.

Учесниците морале да направат низа тестови за да се одреди поврзаноста меѓу алтруизмот (однесувањето чија цел е да се помогне на другите без да се очекува ништо за возврат) и успехот во љубовта, односно љубовните врски и сексуалниот живот.

Резултатите од истражувањето покажале дека добрите и несебични луѓе имаат најбогат сексуален живот и се најзадоволни од истиот. Кај машките испитаници тоа вклучува и поголем број партнерки за секс без обврски. Истражувањето не дало причина зошто испитаниците се толку мотивирани да им помагаат на другите, но без разлика на тоа, добиените резултати се уште еден доказ дека добродушноста и несебичноста секогаш се исплаќаат.

Докази за тоа дека добрината и несебичноста се привлечни особини во сексуална смисла на зборот постојат и во историјата, попрецизно во периодот на ловечко-собирачкиот начин на живот. Мажите кои својот плен великодушно го споделувале со целото племе биле сметани за најпожелни животни партнери од страна на жените.

Слични објави

Хајди Клум ги покажа брадавиците на Инстаграм, фотката ги скара пријателите (ФОТО)

Igor

БРЕД ПИТ пред полна сала открил кој СРБИН го обожава

Igor

Џенифер Лопез има двојничка: Сличноста меѓу оваа девојка и пејачката е неверојатна! (ФОТО)

Igor

Бугарин ја освои наградата „Мистер геј на Европа“ (ФОТО)

Igor

Кустурица и Бреговиќ заедно на сцена, а не се ни поздравиле: Му платив да ми напише музика, а тој ми подметна песна (ВИДЕО)

Igor

КАКВА МАЈКА, ТАКВА ЌЕРКА: Тамара и Хана „шијат“ кај ист кројач (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет + 11 =

Слични објави

Му го скршила срцето на најсуровиот човек на светот, Хитлер никогаш не дознал дека е Еврејка! (ФОТО)

Теодора Циклевска

Поранешниот дечко на починатиот Џорџ Мајкл му ја искршил вилата вредна неколку милиони (ВИДЕО)

Igor

Серена Вилијамс: Издание во какво не сме ја гледале (ФОТО)

Igor

Дара Бубамара во НОВ СКАНДАЛ: Пејачката се најде на САЈТ ЗА ВОЗРАСНИ (ФОТО 18+)

Igor

Со мајка ми и сестра ми бегавме од дома за да се спасиме од ќотекот на очувот (ФОТО)

Igor

Ѕирнете во МЕДИТЕРАНСКИОТ РАЈ од 30 милиони долари: МАЈКЛ ДАГЛАС ја продава својата ВИЛА на егзотичниот остров (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian