21.8 C
Скопје
09:07 - 15 јуни, 2024

Работењето за викенд лошо влијае на психичкото здравје

И додека некои среќници викендот го имаат само за себе, да се одморат, забавуваат и да се подготват за работната недела, за поединци тој луксуз е незамислив, бидејќи за нив и викендот е резервиран за работа.

Не е воопшто едноставно кога знаете дека во моментот додека вие работите, вашите другари уживаат во трач партија покрај омиленото кафе, а вашето момче/девојка одмара дома покрај ТВ, но што е тука е, на вас ви останува додека сте на работа да дадете се од себе.

Меѓутоа, работата за викенд навистина не му одговара на вашето здравје, а ни на вашиот мозок. Истражувањето спроведено во Лондон потврди дека голем процент на луѓе, кои работат за викенд стануваат се поподложни на депресија, а ова особено се однесува на припадниците на понежниот пол.

Оваа студија е спроведена на преку 20.000 вработени и докажа дека лицата кои работеле повеќе од 55 часа неделно, за дури 10 проценти се поподложни на депресија и различни анксиозности. Истражувањето покажа дека многу поголем број на жени работат за викенд.

Жените се под голем стрес и во текот на работната недела, бидејќи мораат да балансираат помеѓу најразлични обврски, како деловни, така и приватни, а кога ќе сфатат дека дури ни за викендот нема да бидат слободни за да одморат, се чувстваат безизлезно, под голем притисок се и поради таа ситуација, доаѓа до депресивно расположение и најразлични анксиозни состојби.

Слични објави

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо

Ветеринар зборува за три производи кои никогаш не треба да ги давате на вашето куче: Тие се извор на бактерии кои се пренесуваат и на луѓето

еспресо

Работи што не сте ги знаеле за вагиналното подмладување

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

(Фото) Добредојде Синклер во Македонија

еспресо
Се вчитува....