17.8 C
Скопје
05:21 - 24 септември, 2023

ЌЕ ВЕ КРЕНЕ НА НОЗЕ: Овој стар руски пијалак е вистински еликсир

Русите сметаат дека овесот е кралска храна, па често го користат во исхраната, особено кај децата и кај тешко болните луѓе.

Се верува дека Русите се здрави луѓе, затоа што во нивната исхрана има многу овес и рибино масло.

Ова е еден рецепт кој потекнува од нивната традиционална медицина:

Една чаша овес во цело зрно се вари во 5 чаши вода, додека течноста да се згусне како желе. Исцедете ја течноста, па во нејзе додадете еднаква количина кравјо млеко. Вратете на рингла додека повторно да проврие.

Добиената течност пијте ја во мали голтки секогаш кога ќе се сетите. Вака подготвениот пијалак дава енергија и им помага на уморните и болните побрзо да се кренат на нозе.

Прочитајте уште и како да подготвите чај од јасмин.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....