38.8 C
Скопје
13:10 - 18 јули, 2024

Домашен сируп кој ќе ве спаси од настинките и грипот

Не давајте непотребно пари за скапи лекови и препарати против настинка, бидејќи самите можете да направите сируп кој е многу поефикасен од кој било лек.

Времето е променливо, а со тоа настапуваат и досадните настинки. За овој народен лек ви се потребни само три состојки, а можете да го направите многу лесно и брзо.

Подготовка:

Исецкајте лимон и ѓумбир на кришки и ставете ги во мала тегличка така што ќе оставите малку простор на врвот, а потоа прелијте ги со мед, така што ќе ја наполните тегличката. Потоа, оставете ја во фрижидер да отстои со цел состојките взаемно да си ги разменат квалитетните состојки.

Сирупот можете да го консумирате директно – една кафена лажичка пред појадокот или можете да го пиете со природен сок или пак со оладен чај, така што ќе го додадете во вашиот омилен чај откако тој малку ќе се олади, со цел да не се уништат корисните материи во топлата вода од чајот.

Овој сируп има антибактериско дејство и е неверојатно ефикасен против настинките и грипот. Особено е делотворен за отстранување на болки во грлото, а оние кои го пробале велат дека ниту еден лек не може да се спореди со него.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....