Домашен сируп кој ќе ве спаси од настинките и грипот

Не давајте непотребно пари за скапи лекови и препарати против настинка, бидејќи самите можете да направите сируп кој е многу поефикасен од кој било лек.

Времето е променливо, а со тоа настапуваат и досадните настинки. За овој народен лек ви се потребни само три состојки, а можете да го направите многу лесно и брзо.

Подготовка:

Исецкајте лимон и ѓумбир на кришки и ставете ги во мала тегличка така што ќе оставите малку простор на врвот, а потоа прелијте ги со мед, така што ќе ја наполните тегличката. Потоа, оставете ја во фрижидер да отстои со цел состојките взаемно да си ги разменат квалитетните состојки.

Сирупот можете да го консумирате директно – една кафена лажичка пред појадокот или можете да го пиете со природен сок или пак со оладен чај, така што ќе го додадете во вашиот омилен чај откако тој малку ќе се олади, со цел да не се уништат корисните материи во топлата вода од чајот.

Овој сируп има антибактериско дејство и е неверојатно ефикасен против настинките и грипот. Особено е делотворен за отстранување на болки во грлото, а оние кои го пробале велат дека ниту еден лек не може да се спореди со него.

Слични објави

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Еспресо

Десет алкални намирници за здравје на целото тело

Igor

Домашен лек за правилна работа на штитната жлезда

Igor

Дознајте што може да ви направи еден алкохолен пијалок дневно

Igor

Секоја негативна енергија предизвикува болест

Igor

Коронавирусот го исчисти воздухот во Кина: НАСА објави фотографии што го докажуваат тоа

Еспресо

Остави Коментар

19 − 9 =

Слични објави

Што да направите кога имате низок притисок?

Igor

Уште на крајот на февруари ѝ се појавил мистериозен осип, лекарите дури сега сфатиле дека е коронавирус

Еспресо

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Igor

Работи што не ги знаете за мастите на стомакот: Пивото не е виновно, а јаболковиот оцет нема да помогне

Еспресо

Пролетна диета без јојо ефект

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian