5.8 C
Скопје
22:32 - 6 декември, 2023

Брз и евтин ручек: Совршен пилешки ѓувеч за целото семејство

Потребни намирници:

– околу 300 гр мешавина за ѓувеч

– 500 гр пилешко бело месо

– 1 голема шолја ориз

Подготовка:

Белото месо исецкајте го на коцки. Ставете го да се динста на малку масло околу 15 минути на слаб оган. Потоа додадете му го зеленчукот за ѓувеч. Додека тоа се динста измијте го оризот. Потоа додадете го и оризот во месото и зеленчукот. Налејте со вода (3 шолји вода), зачинете по ваш вкус и ставете во подмачкан плех. Испечете го во рерна уште околу 30 минути. Ручекот е готов кога водата ќе испари и на врвот ќе се зафати убава румена коричка.

Пријатно!

Слични објави

Украси за елка што се јадат: Миризливи ѕвездички (традиционален германски рецепт)

Еспресо

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

Еспресо

(Фото) Билјана Јуруковски, фотографка меѓу африканските племиња: Психичките подготовки за моите патувања се потешки и од физичките

Јасмина Кантарџиева Димков

Превкусен ајвар по урнек на баба: Бранко Попоски ни го носи рецептот

Еспресо

(Фото) Патувачкото кино на „МакеДокс“ во светиниколскиот реон

Еспресо

(Фото) Маја Глигоровска за верата и за посетата на Острог: Духовиот отец ми ја ублажува болката

Милица Џаровска
Се вчитува....