Не ви е удобно во домот? Погледнете како да го промените тоа!

Расположението во домот не ви е на посакуваното ниво? Ви нудиме неколку совети кои ќе ви помогнат.

Природна светлина

Природната светлина може да има силно влијание на расположението. Според истражувањата, сончевата светлина што поминува низ прозорците може да го подигне нивото на серотонин – хормонот на среќа, кој помага во борбата против депресија и го подига расположението. Наместо густите и темни завеси ставте лесни и проѕирни, додадете рефлектирачки површини и огледала. Не заборавајте да се погрижете прозорците постојано да бидат чисти.

Украсете го домот со растенија

Освен што го прочистуваат воздухот, растенијата можат да придонесат да се чувствувате помирни и да ви се подобри концентрацијата. Ако немате многу време за одржување, одберете растенија за кои е потребна минимална грижа, како што се сукулентите и кактусите.

Терапија со боја

Докажано е дека одредени бои смируваат и опуштаат, други истоштуваат, а некои даваат енергија. Смирувачките неутрални бои се идеални за спална соба, а храбрите и животински тонови имаат тенденција да бидат одлични за вашиот работен простор. Не заборавајте дека начинот на кој се доживува бојата е субјективен, па обрнете внимание и на вашите сопствени потреби.

Слични објави

Зачната била на скали и татко ѝ не сакал да ја признае, а сега е успешна манекенка! (ФОТО)

Слободен Печат

Лепа Брена откри на кого помислува кога го пее хитот „Југословенка“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Беше најубавото девојче на светот, денес е НЕВЕРОЈАТНО СЕКСИ МАНЕКЕНКА (ФОТО)

Слободен печат

Не верувате дека е можно да го заспиете бебето за 60 секунди? Тајната е во овој трик!

Igor

Ја изневери додека се породуваше, а сега му прости: Клои Кардашијан се смири со кошаркарот Тристан Томсон!

Слободен Печат

Убедливо најгламурозна: Џенифер Лопез во впечатлива креација (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

17 − шест =

Слични објави

Телохранителот на Тупак се врати од мртвите и даде докази дека раперот е жив! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Кралицата Ранија од Јордан повторно во поволна комбинација која ги засени дури и најскапите фустани! (ФОТО)

Слободен Печат

Ким Кардашијан објави совршен семеен портрет и собра 6 милиони лајкови (ФОТО)

Слободен печат

Голема наградна игра – освојте патување од бајките во Швајцарија со Revalid®

Igor

Нема да го препознаете: Погледнете како изгледа Панки по враќањето од притвор! (ФОТО)

Слободен печат

ОДЛУКАТА Е ДОНЕСЕНА: Еве кои се најдобро облечените дами за 2019 година (ФОТО)

Слободен печат