3 најдобри трикови со кои ќе го спасите мебелот со гребнатини

Гребнатините можат да ја уништат естетиката на секое парче мебел во домот. Но, тоа не значи дека треба да се збогувате со сите дрвени површини како вашите омилени столици, ормани, комоди или трпезариски маси, бидејќи решението за нив се крие во овие едноставни и евтини трикови во вашата кујна.

1. Емулзија од маслиново масло и оцет. Помешајте 125 милилитри маслиново масло во 125 милилитри алкохолен оцет. Во добиената смеса натопете една памучна крпа, исцедете и добро истријте ја дрвената површина.

2. Тоник од црн чај. Во 125 милилитри врела вода ставете една до две вреќички црн чај. Оставете да делува 5 минути и потоа извадете ги вреќичките. Натопете памучна крпа и премачкајте ги изгребаните дрвени површини, а потоа избришете со сува крпа.

3. Паста од инстант кафе. Во шолја ставете една кафена лажичка инстант кафе и додајте онолку врела вода колку што е потребно за да се направи густа паста. Натопете една крпа во смесата и со неа истријте ги гребнатините. Потоа, избришете со сува крпа.

Слични објави

Цеца во мини фустан со длабоко деколте: Фолк ѕвездата во никогаш попровокативно издание (ФОТО)

Слободен печат

Мартин од „Некст тајм“ го покани Дино Мерлин во Скопје – ама погледнете каква покана одбра (ФОТО)

Слободен печат

ПРЕКРАСНАТА НАДАЛИНА СТАНА АНГЕЛИНА: Дац и Александар Митевски со нова песна! (ВИДЕО)

Igor

Сања Кужет – Досега сигурно не сте ја виделе во вакво издание (ФОТО)

Слободен печат

Објавен датумот за одржување на најголемиот музички спектакл на Балканот – „МАC“

Слободен печат

Како вистинска дива: Стајлингот на Тејлор Свифт пример за гламур и елеганција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

18 + седумнаесет =

Слични објави

И најмалиот син на Лепа Брена си фати девојка: Згодна русокоса му го сврти паметот на Виктор (ФОТО)

Слободен печат

Песната која на атрактивната млада пејачка од Хрватска ѝ го растури бракот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Ноќница или фустан? Критичарите не го одобрија изборот на Меган Фокс (ФОТО)

Слободен Печат

Гоца Тржан ја оствари животната желба и ги „запали“ обожавателите со фотографии од егзотичниот одмор!

Слободен Печат

„Оживејте“ ги домашните билки со помош на овој трик

Igor

Трамп изјави дека не ѝ купил ништо на Меланија за Божиќ

Слободен Печат