Најдобрата природна маска за брз раст на косата

Лукот е богат со сулфур кој меѓу останатото е познат и како минерал на убавината.

Иако копривата кај нај е најпознатото природно средство за нега на слабата коса и проблематичниот скалп, маската од лук има многу повеќе предности бидејќи сулфурот го поттикнува производството на колаген и кератин, протеини кои се многу важни за изградба на здрави нокти и коса.

За жал, поради денешното консумирање на индустриски процесуирана храна, производство на овошје и зеленчук на тло осиромашено со минерали, на повеќето од нас во исхраната па со тоа и во организмот хронично им недостасува овој важен минерал. Како што го поттикнува растот на косата, сулфурот исто така овозможува и нормална функција речиси на сите ткива во телото.

Се препорачува лукот да се воведе во секојдневната исхрана, а оваа маска ќе направи чудо…

Подготовка на маската од лук

Потребно е да го олупите лукот (цела главица), да го исецкате на четири парчиња и да го изблендирате во блендер или да го обработите во соковник. Сокот од лукот да го процедите низ газа или некоја друга памучна крпа па да го нанесете на скалпот. Маската најдобро е да ја држите еден час и потоа косата да ја измиете со благ шампон.

Слични објави

ВИДЕО: Ова не е за тие со слабо срце: Манекенката Бојана Нушкова во проѕирна долна облека!

Васко Спасоски

Не ни претпоставувале какво изненадување им подготвува: Меган Маркл се појави таму каде што НИКОЈ не очекуваше и упати МОЌНА порака

Еспресо

Дајте ѝ леб и мармалад! Твитерџиите се шегуваат со Џенифер Лопез

Еспресо

ФОТО| Ема Корин од „Круна“ ни открива: Принцезата Дијана и Џорџ Мајкл имале исти фризури во тоа време!

Еспресо

Колку пари би дале за овие патики?

Igor

ИЗГЛЕДА ОДЛИЧНО: Која е тајната на Меган Маркл за витката линија по породувањето?

Igor

Остави Коментар

пет × оне =

Слични објави

11 милиони лајкови како од шега: Кога најмладата милијардерка ќе се соблече во бикини, тоа е празник за очи (ФОТО)

Еспресо

Сергеј Варошлија со емотивна порака му го честиташе роденденот на Боки 13 (ФОТО)

Igor

Водителката Миа Костова му кажа чао на „Бекстејџ“ (ФОТО)

Igor

Никогаш не на­не­су­вај­те шмин­ка со вал­ка­ни четки

Igor

ИНТЕРВЈУ СО ТАСКО: Познатиот рапер призна во какви односи е со „Два Бона“, а ни откри и со која фолк-група ќе сними песна (ВИДЕО)

Igor

Кендал Џенер со своите секси пријателки приреди незаборавно шоу на една грчка плажа (ФОТО)

Igor