36.8 C
Скопје
12:12 - 18 јули, 2024

ЕВРОВИЗИЈА 2019: Вулверин од Финска, „Фроузен“ на дрога, секти, садо-мазо од најлошиот кошмар!

Заврши првото полуфинале од Евровизија 2019, а оваа вечер ја обележаа и неколку контроверзни настапи.

Најконтроверзен и најморничав настап имаше исландската група „Хатари“, кои полуголи со многу бодежи и кожа на себе трчаа по бината. Гледачите имаа впечаток како да гледаат краток хорор филм. „Тоа беше микс на готика, хевиметал и садомазо-фетиши“, напишал еден од твитерџиите. „Како од пеколот“.

Големо внимание предизвика и португалскиот претставник кој со својот танц го „маѓепса“ Твитер, и поттикна лавина коментари.

принтскирн/twitter

Претставникот од Финска многумина ги потсетил на познатиот суперхерој Вулверин.

принтскрин/twitter

Српската претставничка ја споредуваа со Елза од цртаниот филм „Фроузен“, а имаше и бројни коментари дека фустанот што го носела потсетува на лик од серијата „Игра на престолите“.

принтскрин/twitter

Со цртаниот „Фроузен“ споредени се и претставниците на Австралија, иако коментарите во овој случај беа малку посурови, па шведскиот коментатор напишал дека нивното доаѓање на сцената изгледа како „Фроузен на ЛЦД“.

принтскрин/twitter

Многу коментари предизвикаа претставничките на Полска кои на мајчиниот јазик ја изведоа песната во специфични црвени костими кои не ја оставија рамнодушни твитер-заедницата.
„Полските претставнички изгледаат како секта и како сите да не проколнаа“, започна еден твитерџија, а многумина ги споредуваа и со „ѓаволи“. „Ова е доволно лудо што заслужува победа“, е еден од коментарите.

принтскрин/twitter

 

Слични објави

Анџелина Џоли го моли Бред Пит: „Прекини ги судските случаи“

еспресо

Ќерката на шеикот од Дубаи го остави сопругот преку Инстаграм: „Драг мажу, додека си зафатен со други жени…“

еспресо

Мајката на Шенен Доерти ја прекина тишината, за првпат по смртта на нејзината ќерка: Невозможно е да се прочита без солзи

еспресо

Нови детали за врската на Џони Деп со Русинката: „Не сакаат етикети на дечко и девојка“

еспресо

(Видео) „Камен“ пијана ја пее американската химна пред полн стадион: Пејачката призна и најави лекување против порокот

еспресо

(Фото) Голема прослава во семејството Ѓоковиќ: Братот на Новак го слави 29. роденден

еспресо
Се вчитува....