18.8 C
Скопје
00:23 - 27 септември, 2023

Вкупниот буџет за Евровизија 2019: 28,5 милиони евра – Радиодифузерот земал заем од Владата

Кога пред неколку месеци официјално беа пуштени влезниците, цената за сите три вечери беше околу 1.000 евра. Оние кои навреме не си набавиле влезници, сега само за финалната вечер ќе треба да издвојат 1.000 евра, а ни другите работи што им се неопходни на посетителите воопшто не се евтини.

За еден оброк треба да се издвојат 30 евра, бидејќи сокот чини околу 10 евра, а сендвичот 20 евра.
Целосниот трошок за организирање на евровизискиот спектакл се претпоставува дека ќе чини 28,5 милиони евра.

Радиодифузерот КАН има земено заем од 16,5 милиони евра од владата за да ги осигури финансиските средства за Евровизијата. КАН ќе го отплаќа својот долг во следните 15 години.

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

Шокантно видео: Малечко дете си игра со огромен питон

Еспресо

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Се вчитува....