Дали смеете да го користите млекото за сончање кое ви останало од лани?

Време е на летни одмори. Покрај цената на аранжманот, треба да се размисли и за дополнителните трошоци: нов костим за капење или истиот од лани? Тука се и маска за коса, спреј за заштита на косата, гел за после сончање, играчки за на плажа… и неговото височество: млеко со највисок фактор на заштита од сонце.

Имате останато залиха од лани, но дали е мудро да ја искористите? Па, тоа зависи.

Повеќето козметички производи имаат обележано датум на користење некаде на пакувањето. Ова е првото нешто што треба да се провери. Ако нема рок на траење, сигурно ќе има слика што покажува колку долго по отворањето производот е безбеден за употреба.

Теоретски, млекото за сончање е безбедно за користење две до три години, но само под услов пакувањето да не е изложено на сонце и високи температури. Но, освен ако не сте го чувале во термоотпорна ќеса и под сенка додека сте биле на плажа или покрај базен, веројатноста дека производот ќе се „расипе“ до следното лето е голема.

На кратко, до следното лето, формулата што всушност ви ја штити кожата од сонцето се распаднала и производот веќе не нуди никаква заштита.

Кога ќе го земете ова предвид, не штедете на вашето здравје.

Купете ново млеко за сончање со висок заштитен фактор, ќе изгледате супер и во ланскиот костим за капење.

Слични објави

Три хороскопски знаци со кои е најтешко да се биде во врска

Igor

Лак за нокти: Ако одберете некоја од овие нијанси, нема да згрешите (ФОТО)

Igor

Ким Кардашијан позираше со синот, а сите погледи водат кон нејзиниот задник! (ФОТО)

Еспресо

ЗА ФИТ ТЕЛО: 4-минутни вежби кои заменуваат еден час вежбање во теретана (ВИДЕО)

Igor

ДАМА СО СТИЛ: Ова се модните додатоци кои секогаш ви се потребни

Igor

„The Pussycat Dolls“ повторно на удар: Гледачите се жалеле поради настапот на Никол и останатите девојки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

13 − дванаесет =

Слични објави

Аријана Гранде признава дека е преоптоварена со работата: „Потребна ми е пауза“

Igor

Имаше денови кога немав што да јадам…

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 9 април 2019, вторник

Igor

Лепа Брена во друштво на најдобрата гимнастичарка на сите времиња (ФОТО)

Igor

ГОЛА ВО КАДА го прослави јубилејот од десет години од објавувањето на НАЈПОЗНАТИОТ СИНГЛ (ФОТО)

Igor

Актерот Џејми Фокс во врска со пејачка која е шест години помлада од неговата ќерка! (ФОТО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian