Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Факт е дека присуството на токсичните луѓе во нашите животи само ја зголемува дозата на стрес и негативните мисли кои не окупираат. Но, сепак, понекогаш не сме ни свесни дека токсичните луѓе се толку блиску до нас.

Не е толку тешко да го препознаете лицето кое не ви се допаѓа, па дури и ако сте го сметале за многу блиско, морате малку да се одвоите од него, со цел да се напоите со позитива.

Постојат неколку особини на вашите „токсични“ пријатели, од кои барем на некое време ви е потребен одмор:

Постојано ги критикуваат другите

Наместо да поработат на себе и својот живот, токсичните личности секојдневно се занимаваат со другите. Тие се многу критични и склони без размислување да осудат нечии постапки, додека своите грешки ги занемаруваат, како никогаш и да не ги направиле.

Потребно им е постојано внимание

Без оглед дали се наоѓате во поголемо друштво или само вие разговарате, токсичните лица ќе сакаат константно внимание и нема да бидат подготвени да го сослушаат вашето мислење, за било која тема, што понекогаш знае да биде многу напорно.

Постојано се негативни

Токму поради тоа што постојано шират негативна енергија, повремено ви е потребен детокс од овие лица, за да се наполните со позитива. Луѓето кои сметаат дека ништо нема добро да се заврши, едноставно имаат проблем кои сами мораат да го решат. На вас е да не дозволите таа перспектива да стане и ваша точка на гледиште.

Не знаат за емпатија

Од своите пријатели очекувате разбирање и поддршка, меѓутоа, токсичните лица способни се да се разберат само себе.

Едноставно, времето поминато со вакви лица не може да биде квалитетно и затоа е време да земете малку пауза, со цел својот живот да го исчистите од негативните вибрации.

Слични објави

Наши миленици: НЕРА

Еспресо

Ја тргна Бела Хадид од тронот – Ова е најубавата жена во светот! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Црното одело на Меланија Трамп кое секоја жена треба да го има (ФОТО)

Igor

Меган Маркл доби сериозна понуда за работа – Дали ќе ја прифати?

Еспресо

КАРЛЕУША Е ВИНОВНА: Како хрватскиот фудбалер стана дел од црна листа?

Igor

ГО ОТКРИ КЛУЧОТ НА УСПЕШНАТА ВРСКА: Сораја без влакна на јазикот (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

оне × два =

Слични објави

„Делуваш толку старо”: Фотографија од Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас предизвикала лавина од коментари (ФОТО)

Igor

Пенелопе Круз блескаше покрај Бандерас на премиерата на филмот „Pain and Glory” во Лондон (ФОТО)

Igor

По 13 години брак се разведоа Перо и Ружица Антиќ

Igor

Некој го купил смачканиот автомобил на Дарко Лазиќ, а причината е бизарна

Igor

Душко Тошиќ веќе не ја следи Карлеуша на Инстаграм: Објави фотографија со друга жена

Igor

Кралицата Елизабета и принцот Филип се сакаат повеќе од 70 години: Смислата за хумор е многу важна (ФОТО)

Еспресо