16.8 C
Скопје
22:25 - 29 мај, 2024

Велики понеделник: Што не треба да се прави на првиот ден од Страсната недела

Денеска во православната црква започнува Страсната седмица – последните 7 дена пред Велигден. Што можете, а што не можете да направите на првиот ден од Страсната недела – Велики понеделник – ќе ви кажеме понатаму.

Страсната седмица е време пред Велигден, во христијанската традиција, посветено на последната недела од земниот живот на Исус Христос. Во овој период верниците ги почитуваат настаните што се случија во последните Христови денови: од влегувањето во Ерусалим до распнувањето и воскресението. Секој ден од неделата се нарекува Велики. Страсната недела така се нарекува од зборот „страст“ во смисла на „страдање“ што го доживеал Исус Христос во овие денови: предавство на Јуда, како и мачење и смрт на крстот за простување на гревовите на луѓето. Секој ден е посветен на овие настани во животот на Исус. Во 2024 година, Страсната света недела започнува на 29 април.

Првиот ден од Страсната седмица – Велики понеделник – е посветен на евангелското учење. Исус ја проколнал смоквата, која не давала плод, осудувајќи ја да биде неплодна засекогаш. Смоквата веднаш се исуши, како и душите на луѓето кои живеат без вера. Така се покажало дека неговата сила не пресушила и неговиот збор има чудотворна моќ.

Исусовите ученици пак, почнуваат да подготвуваат миро – масла за помазание по крштевањето, чија подготовка трае три дена.

Што не треба да правите на Велики понеделник?

Во понеделник, како и во текот на Страсната седмица, не можете да се забавувате, да пеете или да играте и мора да се придржувате до строг пост.

Исто така на Велики понеделник не можете:

да примате гости и да одите на посети;
забрането е пиење алкохол;
забрането е јадење месо, млечни производи и јајца;
забранета е кавга и конфликт;
не треба да се оди на гробиштата;
не треба да се венча и стапи во брак;
не смее да се биде мрзлив.

Што да правите на Велики понеделник:

започнете со чистење на куќата и дворот;
купете намирници за Велигден;
фрлете се што е старо, исчистете го вашиот простор;
измијте ги прозорците;
направи некоја градинарска работа – засадите цвеќе или дрвце.

Стиснете заби до празниците: Судбината болно ќе ги погоди овие два хороскопски знаци

Слични објави

(Фото) Ги пречека изненадување: Еве каде отидоа Анастасија и Немања по свадбата

еспресо

(Фото) Ќерките на Џеј Рамадановски пристигнаа на настанот организиран во негова чест: Убавата Марија блеска во бременоста

Еспресо

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо
Се вчитува....