Испечете пиле во лубеница! Вкус кој ќе ве воодушеви, вакво нешто не сте пробале! (ВИДЕО)

Пресечете го дното на лубеницата со цел таа да стои стабилно, а потоа преполовете ја како што е покажано во видеото, односно малку над половината. Потоа со лажица извадете го сочниот црвен дел.

Исчистете го пилето па зачинете со соја и бибер па во внатрешноста на пилето ставете цел лимон кој претходно сте го избоцкале со вилушка и пресекле на половина.

Во внатрешноста ставете лажица соја сос, па со соја сос наполнете половина шолја и премачкајте го пилето од надвор. Со мала лажичка посипете го пилето со мешавина од зачини, ставете го во лубеницата и поклопете го со исечениот дел од лубеницата.

Со стапчиња за ражничи зацврстете го капакот од лубеница, па ставете ја целата во тава за печење.

Ставете ја во рерна на 200 степени и печете 2 часа. По два часа, температурата намалете ја на 150 степени и печете уште 3 часа. Кога ќе биде готово, од лубеницата извадете го пилето и уживајте во неверојатниот вкус.

Погледнете го видеото за попрецизно да го разберете целиот процес.

Слични објави

Детаљ кој ја разубавува секоја фризура: Еве како да го носите овој романтичен аксесоар! (ФОТО)

Igor

Кажи ми какво вино пиеш, ќе ти кажам каков ти е карактерот

Igor

Имала генијална идеја за да побегне од малтретирањето: На 13 години започнала бизнис, на 19 станала милионерка

Еспресо

Рецепт за наједноставни домашни крекери

Igor

Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Igor

Ќе го обожавате: Ова е водечкиот летен тренд кога станува збор за џинсот! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

20 − пет =

Слични објави

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Домашен трик кој ќе ви ги избрише темните кругови околу очите за само 15 минути (РЕЦЕПТ)

Igor

Домашна чорба од домати

Igor

Германски колачиња со зачини

Igor

Велигденски јајца: Колку долго можете да ги јадете?

Igor

ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА ИДЕАЛНАТА ЖЕНСКА ФИГУРА: Многумина нема да се сложат, но НАУЧНИЦИТЕ ГО КАЖАА СВОЕТО (ФОТО)

Igor