36.8 C
Скопје
18:58 - 15 јули, 2024

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Голем број проблеми со здравјето доаѓаат токму од „нечистотиите“ кои остануваат во дебелото црево. Затоа и треба неколкупати годишно да се трудиме да го прочистуваме со помош на соодветна исхрана.

Еден од најпознатите лекови за овој проблем е меленото ленено семе кое преку ноќ отстојува во кефир. Се консумира цела недела, а резултатите се повеќе од очигледни.

Постои и друга варијанта, со помош на овошје и зеленчук, кои содржат влакна, соединенија и шеќери, кои делуваат како лаксативи.

Ова е рецептот кој ќе ви помогне за оваа цел:

Половина краставица

Парче ананас

Еден исцеден портокал

Едно зелено јаболко

Гел од алое вера

Подготовка:

Исечете ги овошјата и зеленчуците на парчиња и ставете ги во блендер. Додајте го гелот од алое (една доза според упатството) и изблендирајте. Разредете ја добиената смеса со 200 милилитри вода и сок од портокал. Можете да пиете еднаш до двапати дневно, задолжително еднаш наутро пред оброкот.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....