Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Голем број проблеми со здравјето доаѓаат токму од „нечистотиите“ кои остануваат во дебелото црево. Затоа и треба неколкупати годишно да се трудиме да го прочистуваме со помош на соодветна исхрана.

Еден од најпознатите лекови за овој проблем е меленото ленено семе кое преку ноќ отстојува во кефир. Се консумира цела недела, а резултатите се повеќе од очигледни.

Постои и друга варијанта, со помош на овошје и зеленчук, кои содржат влакна, соединенија и шеќери, кои делуваат како лаксативи.

Ова е рецептот кој ќе ви помогне за оваа цел:

Половина краставица

Парче ананас

Еден исцеден портокал

Едно зелено јаболко

Гел од алое вера

Подготовка:

Исечете ги овошјата и зеленчуците на парчиња и ставете ги во блендер. Додајте го гелот од алое (една доза според упатството) и изблендирајте. Разредете ја добиената смеса со 200 милилитри вода и сок од портокал. Можете да пиете еднаш до двапати дневно, задолжително еднаш наутро пред оброкот.

Слични објави

Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од заболените од ковид-19

Еспресо

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Еспресо

Ташни за есен 2019: Ова ќе бидат 6-те најбарани модели! (ФОТО)

Igor

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Еспресо

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Еспресо

Остави Коментар

2 × 5 =

Слични објави

Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Igor

Следете ја во живо ситуацијата со коронавирус низ светот! (ВИДЕО)

Еспресо

Вистината за стапчињата за уши

Еспресо

Еден цртеж ја покажа правата вистина за вработените мајки

Igor

Изборете се со паничните напади – ќесе во џебот и откопчајте го копчето

Еспресо

Африканка влезе во историјата: Дали ова навистина е најубавата жена во светот?

Слободен печат