Слаби однадвор, дебели однатре: Фитнес-експерт ја опиша кето-диетата

Кето-диетата е една од најпопуларните, која дава одлични резултати во однос на губење вишок килограми и надворешен изглед.

На приказната за кето-диетата „паднал“ и Дру Харисберг, фитнес-инструктор од Сиднеј, кој цели осум години го применувал овој режим. Но, што има да каже сега?

„Со кето-диетата се слаби однадвор, а дебели однатре и ова треба да биде официјалното мото на диетата. Исхраната заснована на масти доведува тие да се собираат во и околу мускулните влкна и да предизвика инсулинска резистенција. Многу луѓе не се свесни за тоа, бидејќи не боледуваат од дијабетес, па поради тоа и не ги контролираат шеќерот и инсулинот“, напишал Харисберг.

Дру сега развил интолеранција на јаглехидрати и инсулинска резистенција. Боледува од дијабетес тип 1 и е целосно уверен дека и многу луѓе живеат со истата состојба, а воопшто не се свесни за тоа. Иако кето-диетата одржува стабилни нивоа на шеќерот и инсулинот, инсулинската резистенција не покажува никакви симптоми, сè додека не се испита кај лекар. Кога телото е адаптирано да троши и користи само масти, станува нетолерантно на други нутритивни состојки.

 

View this post on Instagram

 

‘KETO – Lean on the outside, fat on the inside’. That should be the official slogan for the Ketogenic Diet because that’s what seems to be happening. Very high saturated fat diets rich in meat, bacon, eggs, butter, coconut oil etc can lead to a build up of fat inside liver and muscle cells called intramyocellular lipids which can cause insulin resistance. Most people don’t know it because they don’t need to monitor their blood sugar levels or inject insulin on a daily basis, but I do. As someone living with type 1 diabetes, I get objective insights every single day. I see first hand the effects of different lifestyle variables on my insulin and blood sugar control. Sure, everyone is different so don’t just take my word for it. Look it up for yourself. The science is out there (and has been for decades). High-fat diets have been shown to induce insulin resistance. The evidence is eye-opening. Insulin resistance can affect anyone and everyone, diabetic or not. It doesn’t discriminate. – When I was keto (pictured above) I looked lean but felt obese inside (ok that’s an over exaggeration but you get the point). My insulin signaling was totally dysfunctional meaning I couldn’t tolerate any carbs. I was quick to demonize carbs as the culprit for triggering a spike in my blood sugar levels but in actual fact I believe it was the huge amounts of saturated fat that was causing the carb intolerance and insulin resistance in the first place. I believe there may be an entire population of keto people who are living in a state of impaired insulin sensitivity. Combine that with a caloric surplus and a sedentary lifestyle and they’re on their way to developing pre-diabetes or even full blown type 2 diabetes. It’s a big call but I might be right. The keto diet is trendy but it’s lacking long term science to support it. Just because you have low fasting insulin levels and stable blood sugars doesn’t mean you aren’t insulin resistant. Chances are most people on a keto diet would fail an OGTT (oral glucose tolerance test). To the Keto dieters out there, be very cautious. The short term results are appealing, but I’m afraid the long-term side-effects simply aren’t worth it.

A post shared by DREW HARRISBERG (@drews.daily.dose) on

Слични објави

Испијте го пред спиење – Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Igor

Коронавирусот предизвикува оштетување на белите дробови, дури и неколку месеци по инфекцијата!

Еспресо

Седум предупредувачки знаци на Алцхајмерова болест

Еспресо

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Igor

Колку долго може да бидете со заразено лице во иста соба, а вие да не се заразите?

Еспресо

Остави Коментар

два + единаесет =

Слични објави

Смути за намалување на крвниот притисок

Igor

Топло какао? – Одличен избор: Здравствени придобивки од какаото за кои сигурно не сте знаеле

Еспресо

Не игнорирајте ги! Први симптоми на дијабетес

Еспресо

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Igor

Белите дробови на пушачите се полни со отрови: Исфрлете ги токсините со помош на овој егзотичен зачин

Igor

Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Igor