16.8 C
Скопје
08:25 - 26 септември, 2023

Познатата банана диета: Намалете 5 килограми за само две недели!

Откако во Јапонија излезе книгата за банана диетата, настана вистински банана-бум.

Тоа е приказната за јапонецот Ватанабе, кој со помош на оваа диета загуби 18 килограми за неколку месеци.

Зошто оваа диета стана толку популарна? Ватанабе тврди дека за губиток на вишокот килограми потребно е вообичаениот појадок да го замените со банани со млака вода.

Хитоши Ватанабе вели дека комбинацијата на банани со вода на собна температура доведува до забрзување на метаболизмот, па затоа човекот кој се придржува до оваа диета, за ручек и вечера може да јаде се што ќе посака, но и понатака ќе го губи вишокот килограми.

Исто така, незрелите банани содржат отпорен скроб, поради кој ние се чувствуваме сити. Како резултат, процесот на согорување на масти е уште поинтензивен, 30 % побрз, отколку при традиционалните методи. А водата, на собна температура го подобрува варењето, и го намалува чувството на глад.

Правила за утринската банана-диета

Појадокот е сочинет само од банани и вода. Можете да изедете една голема или 2 банани со средна големина. Бананите мора да бидат свежи, а водата на собна температура. Количината на водата е една до две чаши, задолжително.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....