Никогаш не исфрлајте ги во целост јаглехидратите од исхраната

При самата помисла на здрава исхрана инстинктивно ни доаѓа да одлучиме од секојдневното мени да ги исфрлиме јаглехидратите.

Но, покрај во тестенините и печивата, нив ги има и во голем број овошја и зеленчуци, за кои пак, знаеме дека се клучен дел од здравата исхрана.

Имајте на ум дека ако сте физички активни, особено ако редовно спортувате, јаглехидратите ви се и повеќе од потребни. Секогаш е подобро да изедете парче леб, порција ориз или компири, наместо енергијата да ја надоместувате со индустриски житни и енергетски плочки.

Она што малкумина го знаат е дека оброкот богат со јаглехидрати е најдобро да се консумира за појадок или за ран ручек (најдоцна до 14 часот), кога метаболизмот е побрз, споредено со попладневните часови. На овој начин ќе успеете да ги согорите во текот на денот.

Истото важи и доколку вежбате. Најдобро е да имате оброк богат со јаглехидрати пред тренингот, бидејќи тогаш ви е потребна повеќе енергија, наместо да надоместувате со калоричен оброк по вежбањето.

Слични објави

Детоксикација на телото со јаболка

Igor

Овие 6 модни парчиња морате да ги имате ова лето (ФОТО)

Igor

Џорџина Родригез: Како продавачката со месечна плата од едвај 300 евра стана гламурозна инфлуенсерка (ФОТО)

Igor

Неколку видови болка во телото кои не смеете да ги игнорирате!

Еспресо

Најпопуларни фризури за оваа есен (ФОТО)

Igor

Излегува книгата која РОБЕРТ ДЕ НИРО НЕ САКА ДА ЈА ПРОЧИТА – Не знаев дека татко ми е хомосексуалец, мајка ми ми кажа!

Igor

Остави Коментар

5 − 1 =

Слични објави

Ова се најпопуларните торби во светот (ФОТО)

Igor

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Еспресо

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Igor

Дали храната може да помогне во борбата со коронавирусот

Еспресо

Магичен збор кој може да го припитоми срцето на секој маж

Igor

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor