20.8 C
Скопје
05:08 - 15 јули, 2024

НАМИРНИЦИ СО НАЈМНОГУ ПЕСТИЦИДИ: Кралот на зеленчукот скоро на врвот

Благотворното делување на витамините и минералите паѓа во втор план, бидејќи можните негативни последици од делувањето на пестицидите се посилни од користа.

Според податоците на непрофитната американска организација EWG, и покрај миењето, на повеќе од 65 проценти од овошјето и зеленчукот остануваат штетни хемиски супстанци кои предизвикуваат низа потешкотии и болести.

Пестицидите кај луѓето го зголемуваат ризикот од неплодност, дијабетес, хормонален дисбаланс и рак.

Според истражувањето на EWG за 2019 година, при врвот на листата со намирници со најмногу пестициди се најде кељот, кој спаѓа во најздравите намирници.

Според ова истражување, дури 60 проценти од испитаните главици кељ содржат канцерогени супстанци. Компирот, целерот, доматите, крушките, црешите, праските, грозјето, јаболката, нектарините, кељот, спанаќот, јагодите – се меѓу најзагадените со пестициди, без оглед колку пати ќе ги измиете и држите во вода, сепак пестицидите се задржани на нив.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....