Како најлесно да закрепнете од бронхит?

Бронхитот е клиничка слика која најчесто треба да се лечи со антибиотик и комбинација од други лекарства препишани од лекар или специјалист.

Но, како и за секоја друга состојба, така и при бронхит можете на природен начин да си помогнете за олеснување на симптомите.

На пример, внимавајте да одржувате влажност во воздухот, а ако треба набавете си и навлажнувач. Грејните тела го сушат воздухот и тој ве гребе по грлото и слузокожата.

Пијте многу течности, по можност млаки чаеви или лимонади, за да се разгради секретот. Помогнете си и со хербален сируп за искашлување.

Во исхраната добро е да вклучите цинк, бидејќи е еден од најефикасните минерали за одржување на здравјето на белите дробови.

Најважно од сè е да одмарате и да спиете доволно. Кога имате бронхит, земете боледување, бидејќи за разлика од обичната настинка, него не можете да го поминете „на нога“.

Слични објави

Активниот јаглен – универзален детоксин

Igor

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

Во кои намирници има најмногу железо?

Слободен печат

Внимавајте: Бактерии извираат од секоја шолја за кафе!

Igor

Останете здрави, дури и ако премногу часови ги работите седејќи

Igor

Здрави намирници кои можат сериозно да ви наштетат доколку ги консумирате во големи количини

Igor

Остави Коментар

19 − осум =

Слични објави

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Како да користите помалку сол во исхраната?

Igor

Како да познаете дали имате брз метаболизам?

Igor

ВНИМАВАЈТЕ СО БОИТЕ ЗА ЈАЈЦА: Ако ги видите овие ознаки на нив, не ги купувајте, опасни се!

Igor

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против зараза со коронавирус

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian