Еликсир од лимон и куркума кој ќе го препороди вашето тело

Во вашиот утрински напиток додавањето на куркума е евтино, пријатно, а и ќе го препороди вашето тело…

Во индиската кујна куркумата е речиси главна состојка, но доколку не ви се допаѓа индиската храна, тогаш како да го вклучите овој прекрасен зачин во вашата исхрана? Едноставно, зачинете си ја млаката вода со лимон наутро. За дополнително благотворно дејство додадете и прстофат цимет кој има антивоспалителни својства и може да го стабилизира нивото на шеќер во крвта.

Утрински еликсир од топла вода со лимон и куркума

Состојки: 1 шолја топла (не врела) вода, 1/4 лажица куркума, сок од половина лимон и прстофат цимет, 1/8 лажица мед или агава сируп и лажица кокосово масло.

Ставете ги сите состојки во шолјата со млака вода и добро мешајте. Консумирајте веднаш, никојпат не правете залихи.

Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за вашето долгорочно здравје.

Слични објави

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

На мажите овие жени им се најпривлечни! Дали сте вие една од нив?

Igor

Анестезиолозите објаснуваат: Зошто некои пациенти се седум, а некои 30 дена на респиратор

Еспресо

Привлечете среќа, љубов и пари во домот: Поставете фигура од слон на овие места

Igor

ЧУВАР КУЌА – билката која лечи сто болести

Igor

Најефикасната масажа против брчки: Подмладете се со помош на две лажици (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

единаесет + 13 =

Слични објави

Стекна светска слава со улогата Пипи Долгиот Чорап, а сега фановите собираат пари за неа (ФОТО)

Igor

Ја перете шарената облека на 30 или на 40 степени? Тоа е голема грешка

Igor

Откриени рамена – Полн погодок за летото (ФОТО)

Еспресо

Професорка спиела со 5 ученика, а пронашле и експлицитни снимки!

Слободен Печат

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Igor

Сите го обожаваа, заработуваше по 350 илјади долари за епизода, но поради верата се откажа од актерството (ФОТО)

Igor