36.8 C
Скопје
19:13 - 15 јули, 2024

Вежбање по породување: Колку време е потребно за повторно да вежбате?

Повеќе од јасно е дека во првите месеци по породувањето мајките треба да се штедат од физичко изморување.

Гинеколозите и фитнес-инструкторите предупредуваат дека жените, поради преголема желба за поскоро да си ја вратат старата фигура, пребрзо после породувањето се враќаат на вежбањето. Со тоа го изложуваат својот ослабен стомак и карличните мускули на опасност. Затоа предупредуваат жените да почекаат најмалку шест месеци од породувањето пред да почнат да трчаат или интензивно да вежбаат.

Многу жени не сфаќаат колку се опасни последиците, доколку не му дозволат на своето тело да закрепне после породувањето.

Иако физичката активност е генерално добра за човечкото здравје, доколку вежбите се прават на погрешен начин, а посебно во периодот кога телото е ослабнато после породувањето, може да имате повеќе штета отколку корист од него.

Некои жени чувствуваат дека мораат да се ослободат од својот стомак веднаш после породувањето, бидејќи ги гледаат познатите личности на кои тоа им успеало. Поради тоа прават склекови, стомачни и слични вежби, кои можат да влошат одредени состојби кои веќе настанале како последица на бременоста, на пример раздвојување на стомачните мускули. Проблемот е во тоа што кај многу жени нема очигледни симптоми за внатрешните оштетувања од бременоста и породувањето, па тие се чувствуваат подготвени да се ослободат од опуштениот стомак и вишокот килограми.

Но, вистината е дека без разлика на тоа дали бременоста била лесна или тешка, породувањето природно или со царски рез, или пак била користена анестезија, телото на жената во првите неколку месеци не смее да биде многу оптоварено физички.

На новата мајка ѝ се доволни сите оние физички и хормонални промени, а вежбањето може да предизвика дополнителни проблеми, па дури и посериозни нарушувања, кои може да се избегнат само доколку се следи природниот процес на закрепнување.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....