Трикови со чија помош вашата гардероба секогаш ќе биде свежа и миризлива

Сите ние го сакаме мирисот на свежо испраната облека, но за жал, тој не трае долго. Доволно е само облеката да стои малку подолго во гардероберот и мирисот од омекнувачот набрзо ќе исчезне. Но, со овие трикови ќе овозможите мирисот да трае многу подолго.

1. Перете ги алиштата после едно носење

Не е некоја голема мудрост. Облеката треба да ја переме почесто, односно после секое носење, ако сакаме таа да биде свежа и миризлива. Сепак, исклучок се фармерките. Експертите нѐ советуваат дека нив не треба да ги переме често, бидејќи така тие брзо се уништуваат. Исперете ги откако ќе ги носите 2-3 пати.

2. Валканите алишта треба да ги исперете што е можно побрзо

Облеката исперете ја веднаш после носењето. Никако немојте да дозволите да стои со недели во корпата за валкана облека.

3. Изберете миризлив детергент за алишта

Детергентот за перење алишта е многу важен фактор за квалитетното перење и убавата миризба. Детергентите се разликуваат, но секој има свој фаворит. Исто така, пронајдете и свој омилен омекнувач за алишта кој ќе направи алиштата да мирисаат прекрасно.

4. Нанесете лосион за тело пред облекувањето

Ако непосредно пред облекувањето на телото нанесете миризлив лосион, вашата облека ќе го задржи тој мирис и во наредните денови. Вреди да се испроба!

5. Пронајдете го својот парфем

Постојат жени кои имаат свој омилен парфем и секогаш го нанесуваат истиот мирис, а тој им дава посебен печат. Ако секогаш нанесувате ист парфем, ќе станете препознатливи по него секогаш кога ќе влезете во просторијата.

6. Правилно нанесете го парфемот

Ако веќе сте го пронашле својот совршен мирис, тогаш треба да знаете како правилно да го нанесете. После нанесувањето парфем на клучните точки, напрскајте во воздухот и поминете под замислениот облак од парфем. Немојте да прскате од парфемот директно на вашата облека, бидејќи тоа може да создаде дамки. Дури и кога парфемот ќе престане да се чувствува на вашата кожа, вашата облека и понатаму ќе мириса убаво.

7. Држете го гардероберот отворен

Гардероберите понекогаш имаат чудни мириси, посебно во лето. Затоа е важно редовно да се проветруваат, а почесто во летните месеци. Исто така, во гардероберот можете да ставите миризливи вреќички кои може да ги пронајдете во маркетите.

Слични објави

Никол Шерзингер повторно се појави на црвениот тепих со поранешното момче Луис Хамилтон! (ФОТО)

Слободен Печат

На српскиот пејач му откажуваат бубрезите и срцето: Не му се пишува добро на Дарко Лазиќ!

Слободен печат

Сите зборуваат за стајлингот на Колинда Грабар: Ја ископирала Меланија Трамп од глава до пети!

Слободен печат

ЖЕШКО: Сузана Гавазова тверкаше со задникот (ВИДЕО)

Слободен печат

10 знаци дека сте лош родител

Igor

Кралицата Ранија од Јордан повторно во поволна комбинација која ги засени дури и најскапите фустани! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

оне × оне =

Слични објави

Ѓорѓе Балашевиќ преку видеопорака ѝ се обрати на јавноста: Имам една добра и една лоша вест! (ВИДЕО)

Слободен печат

Николина Пишек во најпровокативното издание досега! (ФОТО)

Слободен Печат

После тешката повреда на грбот, Ози Озборн ќе го пропушти и божиќниот ручек со семејството!

Слободен Печат

На овие природни облини не можел да одолее ни Леонардо Дикаприо (ФОТО)

Слободен печат

Планетарно популарен диџеј направи плагијат од песната на Раста! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Новите локни на Џенифер Лопез: 60.000 жени ги сакаат за Нова година! (ФОТО)

Слободен печат