7.8 C
Скопје
04:02 - 28 февруари, 2024

Ознака : фајзер

UncategorizedВи ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЗдрави навикиЗдравје

ДАЛИ ВАКЦИНИТЕ ШТИТАТ ОД НОВИОТ КОРОНАВИРУС – ОМИКРОН: „Фајзер“ вели – треба нова прилагодена вакцина! Читајте, земајте ги предвид сите мерки!

Еспресо
Некои студии покажуваат намалување на ефикасноста на вакцините против Омикрон, но прерано е да се дадат дефинитивни одговори, па дури и СЗО повикува на претпазливост....
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Решена мистеријата зошто се згрутчува крвта од вакцината на „АстраЗенека“

Еспресо
Како главен виновник ги посочуваат таканаречените „пловечки мутирани протеини“што можат да се појават кога вакцината испраќа шилест (спајк) протеин на коронавирусот во погрешниот дел од...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Комбинирање на вакцините: Вакцинирањето со „Фајзер“ по „АстраЗенека“ е безбедно и ефикасно

Еспресо
Шпанското истражување за комбинирање на вакцините против ковид-19 утврди дека вакцинацијата со вакцината „Фајзер“ кај луѓето кои ја примиле првата доза на вакцината „АстраЗенека“ е...
ЗдравјеИстражувања

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на корановирусот

Еспресо
Една доза на вакцината „Фајзер“ против ковид-19 можеби нема да создаде доволен имунолошки одговор за заштита од доминантните нови соеви, освен кај оние кои претходно...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Воспаление на срцевиот мускул по примена вакцина на „Фајзер“?

Еспресо
Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) не гледаат поврзаност помеѓу воспалението на срцевиот мускул, миокардитисот, и вакцината против ковид-19, изјави директорката...